Пам'ятники Green City
Зеленогірськ, Красноярський край
Як видати зін про місто?
Група підлітків із Зеленогірська вигадали та надрукували книгу про своє місто. «Пам'ятники Green City» — зін та аудіокнига про пам'ятні місця закритого мономіста очима його молодих мешканців.
#зін, #брендінг_території, #аудіопрогулянка, #мономісто
як це було
Зеленогірськ - маленьке закрите мономісто у Красноярському краї, що виникло навколо заводу з виробництва урану 65 років тому. Яким його бачать підлітки? Які місця в місті їм здаються важливими та визначними? Як вони розповідають про нього тим, хто приїжджає? Ювілей міста став приводом запропонувати молодим городянам поділитися цим. Кураторка проекту Тетяна Осіпова: “Місто зараз шукає нову ідентичність та можливу точку підйому, тому вивчення його історії та зображення того, чим живе місто зараз, дуже актуальне”.

Учасники_ці проекту Ігор Кучін та Віолетта Мєліхова кілька років вивчали та розповідали про Зеленогірськ через фотографії та зображення міських пам'яток – їх для відносно молодого міста виявилося дуже багато. Підлітки прийшли до школи соціального проектування з ідеєю видання книги з усією накопиченою інформацією. Схожа краєзнавча книга вже існувала, і після зустрічей із менторкою проекту Наталею Павленко група прийшла до думки, що треба не дублювати, а вигадувати свій формат, який був би цікавий іншим підліткам. Так було вирішено зробити книгу "кишенькового формату" з власними малюнками замість фотографій.
"Про місто колись хотіли дорослі розповідати, і це виявилося не так цікаво, як це зробила молодь".
"Пам'ятники Green City" - зін кишенькового формату з описом та ілюстраціями 32 пам'ятників міста. За qr-кодом на обкладинці можна прослухати аудіоекскурсію визначними місцями з книги, також записану підлітками, та по мапі скласти свій маршрут містом.
результати
Тетяна Осіпова: “Вийшов великий резонанс, бо, наприклад, нікому не спало на думку робити щось до ювілею міста. Це був момент подиву, тому що ідея зіну про місто лежала на поверхні, але її ніхто до цього не побачив. Зараз з нами хоче співпрацювати містоутворюючий завод, щоб випускати брендбук та сувенірку для гостей міста. Під час проекту діти зрозуміли, що можна пробувати інші нестандартні теми та формати. На базі зіну можна робити квести та аудіопрогулянки, з'явилася ідея арт-фестивалю у місті, та щоб ми розфарбували одну зі стін в одному районі”.
що далі?
Марина Дьяченко, дизайнерка, ілюстраторка, Київ/Берлін:
Формат. Які можуть бути варіанти?
- книжка-брошура.
Зустрічається найчастіше, можуть бути різні формати кріплення - скоби, зшивка, пружина, кнопки
- «Гармошка» вертикальна, горизонтальна, або ламана мішана.
На мій погляд цей формат гарно б підійшов до «Пам'ятників Зеленогірська». З ним зручно було б зробити виставку-презентацію, розвішуючи зін як арт-об'єкт.
- плакат- книжечка з одного складеного листа, який в розгорнутому вигляді виглядає цілісним плакатом. Гарний приклад з мапою на звороті. В «Пам'ятниках Зеленогірська» можна також використати мапу, де нанести всі намальовані об'єкти.
- формат по пропорціям - вертикаль/горизонталь, квадрат, круг
- карманні або гіганти
- багатошаровий з вставками з різного розміру сторінок

Що ще можна зробити з цим матеріалом?
- Розробити наступні випуски – фото, або колажний зін, або тільки діджитал варіант
Видатись в якості доповнення до постійного іншого видання (журналу або великого тиражу книги)
- Презентація зіна в фізичному і електронному форматі. Розсилка презентацій
- Діджитал формат – розміщення зіна з відео історіями (бекстейджу або готового виробу) на електронній платформі (Instagram, behance, pinterest)
- Виставка малюнків, фото, робота з простором (кураторська робота на виставках) в громадському просторі із залученням журналістів, медіа-платформ, які висвітлять матеріал, журналів, діджитал платформ
- Співпраця з іншими подібними локальними проектами, а також з іншими періодичними виданнями (газети, журнали)
- Взаємодія з урбаністами. Інтерв'ю, обговорення та розповсюдження арт-буків в колах архітекторів
- Співпраця с міською владою, і просування в матеріалі сучасних ідей цікавих молоді. Співпраця з державними періодичними виданнями
- Своє міні-видавництво в школі. Друкувати шкільні газети і розповсюджувати між учнями. Обмін з іншими школами
- Залучення відомих людей міста в роботу – залишення згадок, посилань або тегів в соц мережах, презентація в медіа каналах
контакти
Осипова Татьяна, куратор проекта
СОШ № 175, «Школа социального проектирования».
start_1968@mail.ru

Игорь Кучин
Sprint_Igores@mail.ru

Сторінка проекту
https://vk.com/zelekgreencity
матеріали
бібліотека