Учасники_ці проєкту з України та Росії дізналися та обмінялися досвідом щодо того, як
  • створювати міські дизайн-проєкти з підлітками та молодими людьми
  • змінювати громадські простори – у своєму місті, районі чи дворі.
Програма складалася з серії вебінарів та майстер-класів з методів соціально-культурних проєктів, партиципаторного мистецтва, тактичного урбанізму та проєктного менеджменту. Учасники_ці отримали менторську та ресурсну підтримку для проведення своїх міні-проєктів.
Журнал проєкту
Травень: запуск програми
Учасники_ці міжнародної дизайн-лабораторії “Поглянь на своє місто по-новому! / Re-imagine your city!” – представники_ці молодіжної сфери з Росії та України: співробітники_ці та волонтери_ки молодіжних об'єднань, педагоги, вчителі, художники_ці та активісти_ки, які вже працюють або тільки планують проводити проєкти з підлітками та молодими людьми.
Відправний пункт програми – проєкт Design Lab Moabit, у межах якого група молодих людей із Берліна вивчала та розробляла айдентику району Моабіт. Координаторка проєкту: “Під час Design Lab Moabit ми зрозуміли, що існує потреба в освітніх проєктах, які б розширювали участь молодих людей у ​​вивченні та зміні громадських просторів у місті. Діти та підлітки - важливі соціальні групи, але фактично у них не дуже багато можливостей та інструментів які дозволяють брати активну участь у дизайні свого міста, двору, школи та місць відпочинку. Необхідно приймати рішення враховуючи їхні інтереси, і таким чином робити міста комфортними для молодих людей.

У межах Re-imagine your city! ми, по-перше, з'ясували – в теорії та на практиці – як застосовувати існуючі дизайн- та урбаністичні методики у роботі з молоддю, з фокусом на підлітків та молодих людей у ​​регіонах. По-друге, познайомилися та обмінялися досвідом з експертами з різних країн щодо того, як створювати проєкти зі співучасті з молоддю, а також як вивчати та розвивати емоційний зв'язок з містом через творчі та дизайн-практики, наприклад, через створення аудіопрогулянок, розробку бренду району, постановку п'єси або альтернативне планування двору.
Координаторка проекту
Червень – липень: освітня програма
П'ять онлайн-тренінгів від міжнародних експертів з методів соціокультурних проєктів, партиципаторного мистецтва, тактичного урбанізму та проектного менеджменту:
1 – Як вивчати та створювати айдентику місця?
Брендинг місця – це формування іміджу, визначних рис міста, району, країни або будь-якої іншої територіальної одиниці. З його допомогою можна покращити імідж території, “утримати” місцевих жителів, залучити інвесторів або привабити туристів.


Міський фестиваль «Выкса» / «Арт-Овраг» (Викса, Нижегородська область, Росія)
Продюсерка фестивалю Дар'я Єпішкова розповіла, як можна вивчати міське середовище та створювати візуальний образ місця з місцевими жителями у межах фестивалю «Выкса» / «Арт-Овраг». Це культурний проєкт, який змінює життя міста з 2011 року. На початку його завданням було залучення молоді до активного творчого дозвілля та внесення різноманіття у культурне життя виксунців, щоб люди менше прагнули поїхати з рідного міста. У місті з'явилося 85 арт-об'єктів російських та іноземних художників, скейтпарк, арт-двори, у створенні яких беруть участь самі мешканці.

Design Lab Moabit (Берлін, Німеччина)
У межах Design Lab Moabit група молодих людей з Берліна разом із кураторами та дизайнерами вивчала один із берлінських районів і створила свою візуальну мову району Моабіт. На фінальній виставці учасники представили журнал, звукові інсталяції, плакати, мапу з найвизначнішими місцями Моабіту та дизайни для футболок та сумок. Проєкт став поштовхом до дискусії про те, що для кожного означає їхній район та змотивував запропонувати свою версію візуальної мови району.
2 – Партиципація на прикладі молодіжного центру “Ангар”
Спікер - Павло Андрєєв, продюсер культурних та освітніх проектів, член Асоціації російських тренерів АРТа, нічний мер Ульянівська. Керував PR-службою фонду Ульянівськ – культурна столиця та креативним бізнес-простором Квартал; сформував співтовариство для розвитку занедбаного Парку Дружби народів Ульянівську.

Павло розповів на прикладі створення молодіжного центру “Ангар” з підлітками з Новоспаського (Ульянівська область) про принципи залучення та Драбину участі Роджера Харта – на найвищій сходинці проєкти чи ідеї ініціюють молоді люди та запрошують дорослих до процесу ухвалення рішення як партнерів.

Молодіжний центр "Ангар" виник у будівлі колишнього продовольчого ринку. У межах проєкту з його реновації в будівлі пройшла архітектурна лабораторія, де молоді люди під наставництвом кураторів створили сценарії використання простору та візуалізували їх, будуючи макет 1:1 із картону. На основі сформованого молоддю ТЗ, архітекторами було розроблено та презентовано майстер-план проєкту, де основним сценарієм став багатофункціональний простір, що включає: ресепшн, туалети, кафе, сцену, екран та багато іншого. У цьому проєкті вдалося “захистити дітей від дорослих” і дати їм можливість самим наповнити простір бажаними функціями.

Переглянути презентацію
Переглянути запис вебінара (російська)
3 - Тактичний урбанізм: Як швидко, просто і недорого міняти місто?
Жанін Вальтер (Janin Walter), німецька архітекторка та експертка зі співпраці, розповіла ілюструючи яскравими прикладами, як робити прості міські проекти з підлітками. Зокрема, Жанін поділилася принципами та методами, які вона та її команда використовують при проєктуванні та створенні нових громадських просторів, зокрема:
- Аналіз територій через пішохідні та велопрогулянки, опитування городян, спостереження за поведінкою/користуванням громадським простором
- Збір ідей городян на "Стенді ідей"
- Ініціація публічних заходів та акцій/флешмобів: городяни для городян (музичні вечори, спільне приготування їжі та спілкування, гра у футбол та ін.). Це сприяє налагодженню зв'язків та виявленню потенційних інтересів та ресурсів для майбутнього простору
- розробка публічної програми заходів зі слотами (куди кожен бажаючий може записувати свої пропозиції)
- створення мініклумб, закриті вулиці на вихідних для дитячих активностей, тимчасові кафе для сусідів та гостей та ін.
- Створення макетів об'єктів у масштабі 1:1 та їх тестування (створення „фізичної ситуації“, не лише на папері)

Наталя Павленко розповіла про проєкт НЕСТОЛИЦА. Майстерня урбаністики “Нестолица” – освітня програма для молоді з малих міст та сільської місцевості, діє у Красноярському краї з 2017 року. Учасники майстерні досліджують місто та дізнаються, як самотужки можна зробити проєкт, який змінить їхній двір, школу, міський простір на краще, а також вигадують ідею власного проєкту щодо зміни навколишнього простору.

Переглянути запис вебінару (мови: німецька, російська)
4 – Театр співучасті: Городяни вигадують місто наново
Наталя Боренко (Сибір/Санкт-Петербург/Берлін), Настя Радвогіна та Діна Сафіна (Казань) представили техніку театру городян на прикладі проєкту Децентрализация та схожих проєктів.

У цій виставі вся сцена є ігровим полем, а глядачі вигадують місто наново, як заманеться. На сцені немає професійних артистів, кожен глядач може сам обирати міру власного залучення. Під час гри глядачі можуть подумати над тим, яким чином вони змінили б місто для себе, і уявити свій район у найнеймовірніших варіантах, спробувати домовитися про зміни один з одним, почути голоси мешканців міста та дізнатися, чиї голоси рідко хтось чує.

Переглянути презентацію
Стаття: Як працює практика театру городян (російська)
Запис документального спектаклю про місто "100% Воронеж" (російська)
5 - Структури залучення молоді до прийняття рішень про місто – приклад UNICEF Child Friendly Initiative
У 1996 році стартувала ініціатива Child Friendly Cities Initiative, яка взяла за мету зробити міста більш дружніми та комфортними для дітей. На вебінарі учасники_ці детальніше дізналися про цю ініціативу та її практичну реалізацію в Німеччині та Україні.
Д-р Хайде-Розе Брюкнер, завідувачка об'єднання Child Friendly Cities Initiative у Берліні, розповіла про те, які інструменти та сервіси існують для залучення дітей та підлітків як експертів у житті міста, та які конкретні приклади участі дітей та підлітків можна використовувати у своїй практиці. Наталя Шевчук з Eurodesk Ukraine поділилася прикладами проєктів та ініціатив, створених у рамках Ініціативи на території України.

Переглянути презентацію Child Friendly Cities Initiative у Німеччині (мова: російська)
Переглянути презентацію Child Friendly Cities Initiative в Україні (мова: українська)

Крім вебінарів учасники_ці виконували практичні домашні завдання з дослідження місця проживання, важливих громадських просторів у місті, щоб виявити потреби спільноти та розробити свій міський міні-проєкт.
Липень: локальні зустрічі та peer sessions
Учасники_ці в кожній країні змогли зустрітись, щоб познайомитися та отримати практичні знання з оформлення та “докручування” ідеї проєкту. На міжнародній peer-to-peer зустрічі група розповіла про свої проекти та ініціативи, зокрема Тиждень вуличного мистецтва у Новокузнецьку.
Серпень – листопад: дизайн-лабораторії у Росії та Україні
Всі учасники_ці мали можливість представити свої проєктні ідеї та отримати ресурсну підтримку на реалізацію дизайн-лабораторій зі своєю цільовою групою підлітків або молодих людей. За підсумками колу 10 проєктів з Росії та України отримали мінігранти та менторську підтримку від експертів_ок. Серед фіналістів_ок – проєкти з випуску зинів про район, аудіопрогулянка, розробка дизайну університетського саду та двору, арт-лабораторія з картонажу, майданчик для вигулу собак та тематичний мурал у дворі.
Листопад – грудень: фінальні зустрічі та публікація найкращих практик
Підсумкові локальні зустрічі були присвячені усвідомленню освітніх результатів та плануванню можливих спільних проєктів у майбутньому. На міжнародній онлайн-peer-зустрічі 14 грудня 2021 року будуть представлені фінальні результати дизайн-лабораторій та публікація найцікавіших практик проєкту.
Найкращі практики:
Бібліотека проекту