Дизайн-лабораторія Кіровського району
Красноярськ
Дизайн лабораторії Кіровського району – це серія зустрічей, на яких молодь Красноярська вивчала один із його районів та на основі зібраного матеріалу створила друкований зін. Учасники_ці знайомилися з районом у формі фото- та відео-прогулянок, інтерв'ю з місцевими жителями та арт-практик. На підсумковій зустрічі були представлені зін, аудіо-інсталяція у пересувній галереї, працював майданчик з ручного друку та відкритий мікрофон.
#брендинг території, #арт-практики, #дизайн, #зін, #опитування, #виставка, #шовкографія, #аудіо-інсталяція
як це було
Кіровський район знаходиться поодаль від центру міста, охоплює промзону, ділянку залізничних шляхів і вихід до Єнісея, але не є популярним серед городян. Кураторці проєкту Ганні Кокотовій захотілося залучити молодих людей до розмови про район, що цікавого та які існують проблеми? Познайомитися з ним і створити візуальну мову, яка б відображала його сприйняття.
Реалізація
1 зустріч: Знайомство, збір матеріалу
На першій зустрічі учасники_ці знайомилися один з одним. Кожен розповів чомусь захотів взяти участь у проєкті, з чим у нього асоціюється район, яким було перше враження у тих, хто тут не проживає, що знають про зін-культуру.
Далі куратор представив цікаві формати, які можна використовувати у зіні: вербатім, ментальна карта району, соц.опитування тощо, після чого учасники вибрали ті, які використовуватимуть. Звернулися до бібліотечного фонду зінів та особистих колекцій деяких учасників, щоб краще познайомитись із цим форматом, перейняти ідеї. Також склали список питань для соц.опитування мешканців та вирушили на прогулянку для збору матеріалу (фото, відео, звуків).

2 зустріч: Арт-практики, обробка матеріалу
На другій зустрічі учасники вигадували конструкцію зіна та зробили його формакет. Відібрали та розмістили весь зібраний матеріал на сторінках, вигадали, як складатиметься мапа у форматі А3. Надалі учасниця, яка робила верстку, користувалася ним як прикладом. Учасники взяли інтерв'ю у місцевих мешканок та представили його у форматі вербатим: залишивши дослівно все, що було сказано. Потім обговорювали яким може бути маскот району, звернувшись до контурів його кордонів, а також до соц.опитування місцевих жителів. Більшість побачила в контурах птаха, так народилася качечка Кіра, з ім'ям, співзвучним Кіровському району. Одна із учасниць намалювала її.

3 зустріч: Складання зіна, підготовка до презентації
Після верстки та друку зіна учасники збирали його вручну: обрізали сторінки, складали мапи, збирали на скобу. Готували матеріали для майданчика з ручного друку: обрали ілюстрацію та зробили трафарет. Змонтували аудіо-інсталяцію зі звуками району з кафе, залізничної станції, вулиць, трамвая, розмов людей на ринку.
результати
На підсумковій зустрічі учасники презентували друкований зін та розповіли, як збирали матеріал: гуляли, фотографували, записували звуки, брали інтерв'ю та проводили соц.опитування. Кожен гість міг поділитися своїми думками про район, чи співпали його припущення з реальністю, що нового відкрили для себе в районі. Працював майданчик з ручного друку, де учасники та гості могли надрукувати маскот району – Качечку на ім'я Кіра, на папері та шоперах. Було представлено аудіо-інсталяцію зі звуками району в пересувній картонній галереї «Kartonka Gallery»; одночасно в галереї могла знаходитися одна людина, що створювало камерну атмосферу при прослуховуванні аудіо в навушниках. У галереї учасники також розвішали найулюбленіші фотографії з проєкту.

Що не вийшло? Було заплановано багато форматів, але встигли зробити не всі. Це сталося через те, що мало часу, невелика кількість учасників та експертів. Деякі завдання не реалізувалися тому, що учасники не мали потрібних компетенцій, і не змогли знайти експерта для допомоги.
контакти
Анна Кокотова
Красноярська крайова молодіжна бібліотека
annakokotova@mail.ru
матеріали
бібліотека