Conspiracy 101
Курс про теорії змови та дезінформацію
Кризові ситуації, такі як пандемії та війни,
змушують нас шукати відповіді, щоб пояснити
складні ситуації. Деякі люди шукають
відповіді в теоріях змови…
Conspiracy 101 — безкоштовний онлайн-курс про теорії змови та дезінформацію. Лекції, подкасти та ілюстровані тексти висвітлюють походження та вплив антиукраїнських наративів до та під час повномасштабного вторгнення Росії, теорії змови навколо пандемії COVID-19 та історичні витоки антисемітських теорій змов. Крім того, ми розглянемо психологічні причини віри в змови. В рамках курсу дослідники та журналісти обговорюють культурні та політичні особливості, свободу самовираження та критичне мислення в українському, німецькому та російському суспільствах.

Учасники онлайн-курсу навчаться відрізняти теорію змови від пропаганди. Ви практикуватиметеся критично аналізувати припущення, перевіряти інформацію в Інтернеті та зрозумієте природу походження антисемітизму, антивакциналізму та фейкових новин.

Новий україномовний курс створено спільно з анімаційною студією NEED з Києва. Запрошуємо всіх молодих людей, які цікавляться його тематикою, долучатися до проходження курсу!
Структура курсу
У цьому розділі ми говоримо про історичне коріння теорій змови та давню традицію антисемітизму в Європі. Актуальними прикладами є коли ми чуємо про змови євреїв, коли Джорджа Сороса або інших політиків єврейського походження звинувачують у всіх кризах. Чому ці теорії змови так міцно сидять у головах людей? Звідки вони виникли і хто/що спонукало їхню появу? Яку роль відіграє фальшивий документ Протоколів сіонських мудреців?
Розділ 1
Історія та сьогодення антисемітських теорій змов
Україноцентричні псевдонаукові теорії радують нас причетністю до чогось значного і важливого. При цьому вони повністю викреслюють українську історію, чого не можна допустити в сьогоднішніх умовах повномасштабної війни. Українцям потрібно боротися з російськими історичними фейками, а для цього потрібно знати справжню картину свого походження та життя українського народу. Крім того, існують теорії змови навколо впливу Заходу в Україні, які широко поширені та можуть поставити під загрозу українську демократію.
Розділ 2
Псевдонаукові теорії про походження українців та їхній вплив на світову історію
З початком пандемії небезпека зростала, тоді як теорії змови, пов’язані з медициною, процвітали, як от наприклад рух проти вакцинації. Поширення теорій змови навколо Covid-19 мало подібні моделі в усьому світі, однак уряди та громадянське суспільство України, Білорусі, Росії та Німеччини дуже по-різному відреагували на цей виклик. Ми запитали експертів, чому люди не довіряють медичній системі та вірять у змову Big Pharma. Спойлер: насправді вся справа в нерозумінні повної картини ситуації і в бажанні нашого мозку покінчити з цим станом.
Розділ 3
Фейкові новини зі смертельними наслідками: теорії змови навколо фармацевтичної промисловості та Covid-19
В наступному розділі ми спочатку обговорюємо, як нібито працюють тіньові уряди. Як, де і чому виникла ця ідея і до чого тут масони? Чи вірять українці в тіньовий уряд і чи впливає це на хід війни в Україні? По-друге, ми дивимося на фактичний уряд, який роками веде свою самопроголошену «інформаційну війну» проти України. У контексті російської загарбницької війни теорії змови є центральною частиною російської державної пропаганди.
Розділ 4
Більше ніж сила. Російська інформаційна війна проти України
Наприкінці курсу піднімаються питання про зв'язок демократії та теорій змови. Як і ким поширюються теорії змови в демократичних суспільствах? Наскільки вони популярні і хто в них вірить? Дізнайтеся про це на прикладі німецького суспільства, яке викриває небезпеку теорій змови та «альтернативних» медіа через радикалізацію. В останньому випуску подкасту ми обговорюємо з експертами, чому суспільство не може бути повністю вільним від теорій змови.
Розділ 5
Теорії змови та демократія: боротьба чи співіснування?
По проходженню курсу ви можете взяти участь у конкурсі есе, щоб виграти навчальну поїздку в Берлін!
Чи багато ви знаєте про поширення, причини та небезпеку теорій змови?
Для участі у конкурсі:
  1. Пройди онлайн-курс повністю (10 навчальних годин) dekabristen.org/en/projects/citizen-plus-2022/
  2. Створи есе на одну із запропонованих тем у довільному форматі
  3. Подати заявку на участь у конкурсі можна через цю форму, завантаживши своє CV та описавши мотивацію: tinyurl.com/citizenplus

Учасники освітньої поїздки візьмуть участь у створенні спільного антиконспірологічного проєкту, поспілкуються із провідними експертами у галузі та пройдуть серію освітніх лекцій із громадянської освіти. А також! Познайомляться із однодумцями, відвідають культові місця Берліну та долучаться до відкритих заходів.

Дедлайн заповнення: 4 листопада 2022
Вік учасників: 18-35 років
Поїздка відбудеться у грудні 2022. Усі витрати, пов'язані з поїздкою, на себе бере приймаюча сторона.
Конкурс для студентів курсу «Конспірологія 101»: виграй 5-денну освітню поїздку в Берлін
конкурс есе
Експерти
Олександра Горчинська – журналістка, яка працює з відомими українськими ЗМІ. У своїх статтях висвітлює соціальні проблеми.
Олександра Горчинська
Петро Олещук – політолог з Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Петро Олещук
Катерина Брагіна – аспірантка психологічного факультету Волинського національного університету імені Лесі Українки. Вивчає хибристичну мотивацію та емоційний інтелект людей похилого віку.
Катерина Брагіна
Михайло Кольцов — філософ і фахівець з кібербезпеки, аналізу даних і фактчекінгу.
Михайло Кольцов
Артур Колдомасов – експерт з питань політики США та міжнародної інформації аналітичного центру ADASTRA.
Артур Колдомасов
Юрій Амір Радченко – кандидат історичних наук, директор Центру дослідження міжетнічних відносин Східної Європи, Харків.
Юрій Амір Радченко
В’ячеслав Ліхачов – громадський діяч, історик та політолог у сферах етнополітичної конфліктології, націоналізму, історії антисемітизму та відродження єврейських громад на пострадянському просторі.
В’ячеслав Ліхачов
Ольга Лазорко – докторка психологічних наук, завідувачка кафедри загальної та соціальної психології та соціології Волинського національного університету імені Лесі Українки.
Ольга Лазорко
Олександр Симоненко – український археолог, фахівець з історії та археології сарматів, доктор історичних наук, провідний науковий співробітник відділу археології раннього залізного віку Інституту археології НАН України.
Олександр Симоненко
Ілля Яблоков
Ілля Яблоков, PhD, викладач журналістики та цифрових медіа на факультеті журналістики Університету Шеффілда.
Партнери
Citizen+ фінансується Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини в рамках програми Східного партнерства.
Ілюстрації: Nadezhda Ukhanova
Дізнайтеся більше про розповсюдження, причини та небезпеки теорій змови!

© 2021 Dekabristen e.V.
NEWSLETTER
dvor
Dekabristen e.V.
Ahlbecker Str. 3
10437 Berlin
This website uses cookies to ensure you get the best experience.
Privacy policy
OK