Правда чи дезінформація?

Пройти тест з основ медіагігієни і дізнайся рівень критичного мислення.
Почати
Що таке «фейк-ньюс»?
Ні. Популісти та авторитарні політики використовують слова "фейки" або "фейк-ньюс" як войовничий термін для захисту від критики й дискредитації незалежної журналістики.
Так. Популісти та авторитарні політики використовують слова "фейки" або "фейк-ньюс" як войовничий термін для дискредитації незалежної журналістики. Але відповідь 3 також є правильним.
Так, дезінформація є коректною назвою. Популісти й авторитарні політики використовують слова "фейки" або "фейк-ньюс" як войовничий термін для дискредитації незалежної журналістики. Але відповідь 2 також є правильним.
Вірно! Популісти та авторитарні політики використовують слова "фейки" або "фейк-ньюс" як войовничий термін для захисту від критики й дискредитації незалежної журналістики.
Далі
Перевірити
Дізнатися результат
Чи замироточила ікона Путіна?
Ні, це фотошоп. Фото з іконою Путіна набуло поширення в українських пабліках після початку війни на Донбасі. В оригіналі це звичайна ікона.
Вірно, це фотошоп. Фото з іконою Путіна набуло поширення в українських пабліках після початку війни на Донбасі. В оригіналі це звичайна ікона.
Далі
Перевірити
Дізнатися результат
Правда чи брехня?
У 1998 році Дональд Трамп сказав в інтерв'ю журналу People: "Якби я пішов в політику, то від республіканців. Вони — найтупіша група виборців у країні. Вони вірять всьому, що показує телеканал Fox News. Я міг би брехати, і вони б повелися на це. Упевнений, що у мене були б величезні рейтинги".
Ні, це фейк. Трамп не давав інтерв'ю журналу People  в 1998 році й не говорив цього про республіканців. Фейк став вірусним мемом у 2015 році під час передвиборчої кампанії в США.
Вірно, це фейк. Трамп не давав інтерв'ю журналу People в 1998 році й не говорив цього про республіканців. Фейк став вірусним мемом у 2015 році під час передвиборчої кампанії в США.
Далі
Перевірити
Дізнатися результат
У 2016 році російський державний портал Sputnik випустив новину про "дівчинку Лізу" німецькою мовою: "Зґвалтована неповнолітня, поліція не діє". Це дійсно так чи дезінформація?
Ні, в історії "дівчинки Лізи" не було зґвалтування. Вона збрехала про нього, щоб уникнути покарання з боку батьків. Поліція опитала потерпілу, розслідувала справу і відновила події по трекеру її мобільного телефону, але поділитися всіма подробицями не могла: закони про охорону особистих даних неповнолітніх не дозволяли.

Історія "дівчинки Лізи" стала одним з яскравих прикладів дезінформації та маніпуляції з боку російських державних ЗМІ, пропагандистів і правих популістів. Поширення неправдивих даних про "зґвалтування біженцями" сприяло розпалюванню ненависті проти вихідців із Північної Африки та Близького Сходу й дискредитації дій поліції Берліна. Фейк про нібито викрадену і зґвалтовану берлінську дівчинку призвів до бурхливої ​​реакції російських німців в Німеччині. Тепер багато хто соромиться, що повівся на російську пропаганду. Подробиці й хронологія подій в публікації DW.
Вірно! В історії "дівчинки Лізи" не було зґвалтування. Вона збрехала про нього, щоб уникнути покарання з боку батьків. Поліція опитала потерпілу, розслідувала справу і відновила події по трекеру її мобільного телефону, але поділитися всіма подробицями не могла: закони про охорону особистих даних неповнолітніх не дозволяли.

Історія "дівчинки Лізи" стала одним з яскравих прикладів дезінформації та маніпуляції з боку російських державних ЗМІ, пропагандистів і правих популістів. Поширення неправдивих даних про "зґвалтування біженцями" сприяло розпалюванню ненависті проти вихідців із Північної Африки та Близького Сходу й дискредитації дій поліції Берліна. Фейк про нібито викрадену і зґвалтовану берлінську дівчинку призвів до бурхливої ​​реакції російських німців в Німеччині. Тепер багато хто соромиться, що повівся на російську пропаганду. Подробиці й хронологія подій в публікації DW.
Далі
Перевірити
Дізнатися результат
На сайті австрійської газети Wochenblick.at вийшла новина із заголовком: "Меркель сподівається на приїзд 12 мільйонів мігрантів". Правда чи брехня?
Ні. Уряд Німеччини не має таких планів, і Ангела Меркель ніколи цього не говорила. Стаття з неправдивою інформацією вийшла на сайті регіональної австрійської газети Wochenblick.at, яка симпатизує правопопулістській партії FPÖ і вже не раз була спіймана на поширенні дезінформації.
Так, це брехня. Уряд Німеччини немає таких планів, і Ангела Меркель ніколи цього не говорила. Стаття з неправдивою інформацією вийшла на сайті регіональної австрійської газети Wochenblick.at, яка симпатизує правопопулістській партії FPÖ і вже не раз була спіймана на поширенні дезінформації.
Далі
Перевірити
Дізнатися результат
Виявлено єдине прижиттєве фото Олександра Пушкіна. Правда чи фотошоп?
Ні, це результат роботи сучасного ілюстратора. Олександр Сергійович помер після поранення на дуелі в 1837 році, не доживши кілька років до появи перших стійких фотографій. Миколі Гоголю пощастило більше. Зберігся груповий портрет російських художників у Римі. Дагеротип датується 1845 роком. До 50-річчя смерті письменника в 1902 році кадр вирізали й на його основі створили індивідуальний портрет Гоголя.
Дійсно, це результат роботи сучасного ілюстратора. Олександр Сергійович помер після поранення на дуелі в 1837 році, не доживши кілька років до появи перших стійких фотографій людей. Гоголю пощастило більше. Зберігся груповий портрет російських художників у Римі. Дагеротип датується 1845 роком. До 50 років смерті письменника в 1902 році кадр вирізали й на його основі створили індивідуальний портрет Гоголя.
Далі
Перевірити
Дізнатися результат
У Бельгії заборонили грати взимку в сніжки.
Вірно! Такий, на перший погляд, абсурдний закон був прийнятий у 2019 році у Вінгені, Ліхтервельді та декількох інших комунах Фландрії. Місцева влада прирівняла гру в сніжки з киданням каменів. Порушникам загрожує штрафом у € 100.
Ні, це правда. Такий, на перший погляд, абсурдний закон був прийнятий у 2019 році в Вінгені, Ліхтервельді та декількох інших комунах Фландрії. Місцева влада прирівняла гру в сніжки з киданням каменів. Порушникам загрожує штрафом у € 100.
Далі
Перевірити
Дізнатися результат
Правда чи фотошоп?
Ні, Фріда Кало ніколи не зустрічалася з Володимиром Маяковським. Це колаж, створений на основі роботи Роберта Торендело від 1983 року і згодом відредагований Олександром Джикія для виставки "Маяковський маніфест" в Москві у 2012 році.

Фото: http://www.djikia.com/alexander_djikia/Dvoe_Pair.html#1
Так, це колаж, створений на основі роботи Роберта Торендело від 1983 року і згодом змінений Олександром Джикія для виставки "Маяковський маніфест" в Москві у 2012 році.

Фото: http://www.djikia.com/alexander_djikia/Dvoe_Pair.html#1
Далі
Перевірити
Дізнатися результат
"Джерело в спецслужбах ФРН: Є версія, що Олексій Навальний прийняв отруту в літаку". Правда чи дезінформація?
Ні, розповсюдження "версій" є улюбленим способом дезінформації, і інтерв'ю Владислава Рогімова — яскравий цьому приклад. Давайте критично подивимося на публікацію. Новина вперше вийшла на порталі ФАН, який заснований наближеним до Путіна олігархом Євгеном Пригожиним, до якого, зокрема, належить "фабрика тролів" в Ольгино. Редакція порталу пише, що не впевнена у достовірності даних, але все одно публікує їх: "Достовірність наданих відомостей наразі ми перевірити не можемо, але важливість інформації не дозволяє її приховувати". Джерело інформації — це кремлівський політтехнолог, який нібито особисто отримав дані від колишнього співробітника спецслужби НДР «Штазі», який нібито має доступ до секретної інформації в спецслужбах ФРН. Чи можна довіряти цій інформації?
Так, розповсюдження "версій" є улюбленим способом дезінформації, і інтерв'ю Владислава Рогімова — яскравий цьому приклад. Давайте критично подивимося на публікацію. Новина вперше вийшла на порталі ФАН, який заснований наближеним до Путіна олігархом Євгеном Пригожиним, до якого, зокрема, належить "фабрика тролів" в Ольгино. Редакція порталу пише, що не впевнена у достовірності даних, але все одно публікує їх: "Достовірність наданих відомостей наразі ми перевірити не можемо, але важливість інформації не дозволяє її приховувати". Джерело інформації — це кремлівський політтехнолог, який нібито особисто отримав дані від колишнього співробітника спецслужби НДР «Штазі», який нібито має доступ до секретної інформації в спецслужбах ФРН. Чи можна довіряти цій інформації?
Далі
Перевірити
Дізнатися результат
Ви натрапили в Інтернеті на цікаву версію подій, відео вибуху в місті, колони військової техніки на трасі або оголені фотографії відомого політика. Ваші дії?
Ні, вірусні відео потрібно перевіряти особливо ретельно.
Вірно! Необхідно перевіряти джерела походження і достовірність вірусного відео.
Вірно! Подивіться в коментарі під новиною в Youtube або Facebook. Може хтось вже поставив під сумнів джерело або сам факт того, що це могло статися? Можливо, в коментарях вже хтось опублікував посилання зі спростуванням. Спробуйте знайти новину на сайтах незалежних якісних ЗМІ.
Вірно!
Далі
Перевірити
Дізнатися результат
Ох...
Тобі ​​потрібно критичніше ставитися до інформації в ЗМІ та соціальних мережах, ретельно перевіряти її походження і не пересилати неперевірену інформацію друзям.
Почати спочатку
Акуратніше!
Постарайся критичніше ставитися до вірусних фотографій та сенсаційних новин. Перед тим, як переслати їх комусь, перевір їх походження, джерело і спробуй знайти публікацію цієї новини на порталах відомих ЗМІ.
Почати спочатку
Відмінно!
Ти — уважний користувач соцмереж і непогано розбираєшся в хитрощах пропагандистів.
Почати спочатку

Проєкт «Citizen +» підготовлено німецькою суспільно-корисною організацією Dekabristen e.V., українською анімаційною студією NEED у співпраці з Illuminator.info та російським медіа-порталом Bumaga Media. Фінансова підтримка надана Міністерством закордонних справ Німеччини в рамках програми «Розвитку діалогу між громадянськими суспільствами Росії та країн Східного Партнерства».