Модуль 5:
Не фейки, а дезінформація! Базові правила медіагігієни
Читати
Завантажте PDF
Пройти тест
"Фейки" сьогодні — це більше, ніж просто неправдива інформація, статті та постановочні інтерв'ю. Демократичні політики та медіа-експерти закликають не використовувати слова "фейк-ньюс" або "фейки". Коректний термін — дезінформація. Вона має на меті просування ідеологічної лінії, геополітичних інтересів і часто використовується радикальними групами, авторитарними політиками, популістами та тролями. Вперше з'явившись в американській політиці, слова "фейки" або "фейк-ньюс" швидко поширилися за її межами й стали войовничим терміном, який використовується для дискредитації незалежної журналістики. Відповідаючи на звинувачення в расизмі та критику дій Білого Дому, Дональд Трамп регулярно називає критичних журналістів fake news. У Німеччині поняттям "брехлива преса" (Lügenpresse) користуються праворадикали та популісти для дискредитації ЗМІ. Це гасло вперше було використано нацистами в гітлерівській Німеччині, а з 2015 року стало знову популярним серед патріотично налаштованих громадян на демонстраціях "Пегіда" проти біженців та зборах правопопулістської партії "Альтернатива для Німеччини".

У Росії Володимир Путін і його прессекретар Дмитро Пєсков використовують слово "фейки", коли на поверхню спливає інформація, яка сильно відрізняється від офіційних даних Кремля. Боротьба з "фейками" в Росії є частиною системи по цензуруванню публікацій та сайтів. Разом із блокуванням сайтів і публікацій, які дійсно не відповідають фактам, державні органи блокують незалежні портали, накладають штрафи й позбавляють свободи громадян, які публікують критичні коментарі в Інтернеті, викладають відео та фотографії документів. Під час кризи, викликаної коронавірусом, в російських державних ЗМІ, незалежних новинних порталах і соціальних мережах стали з'являтися суперечливі дані про хворих і померлих, про забезпечення лікарень засобами захисту, необхідним устаткованням та заходами підтримки медичних працівників. Кремль в оперативному режимі прийняв "закон про фейкові новини", який загрожує штрафом від 30 тис. до 1,5 млн рублів і блокуванням сайту за публікацію недостовірних новин та поширення інформації, що ображає суспільство й державу. Особливості судової системи та правових норм в Росії дозволяють використовувати Кремлю цей закон для обмеження свободи слова та для тиску на незалежні засоби масової інформації.

З кінця 2013 року Україна особливо активно піддається дезінформації з боку російських офіційних ЗМІ, конспірологов-антиамериканістів, радикальних груп всередині країни та антиамериканських популістів із ЄС.
У червні 2020 року американська компанія Graphika опублікувала звіт із результатами свого дослідження щодо мережі російської дезінформації про Україну. Повідомляється, що фейки системно поширювали сімома мовами на 300 сайтах, а також — в соцмережах, включаючи Facebook, Twitter і YouTube. Всього дослідники вивчили 2 тис. 500 повідомлень, написаних із початку 2014 року. Третина з них стосувалася України. Зокрема, в матеріалах йдеться, що Україна — корумпована держава, де при владі перебувають неонацисти. Для розміщення фейків мережа використовувала 300 сайтів і платформ. Серед них: LiveJournal, Facebook, Blogspot, WordPress, Reddit, Medium, Twitter. Фейки розміщували російською, англійською, німецькою, французькою, іспанською, шведською та українською.
Під час пандемії, крім поширених по всьому світу чуток про негативну дію антен 5G, так звану змову Білла Гейтса, в країні були зафіксовані понад 150 випадків поширення паніки пов'язаної з коронавірусом. СБУ залучила десятки користувачів соціальних мереж до адміністративної відповідальності за поширення свідомо неправдивих даних, які можуть привести до порушення громадського порядку. Представники самопроголошеної "ДНР" запустили чутки, що коронавірус могли створити в "біологічних лабораторіях України".
Всесвітня організація охорони здоров'я регулярно спростовує дезінформацію про навмисний характер епідемії та заявляє, що коронавірус має тваринне походження, а доказів штучного створення вірусу не існує. Глава ВООЗ Тедрос Адханом Гебрейесус констатує, що крім пандемії COVID-19, лікарям доводиться боротися з "інфодемією" пропаганди, домислів і чуток. ВООЗ запустила окрему сторінку й домовилася із провідними соціальними мережами про політику протидії поширення дезінформації та теорій змови. Facebook, Twitter і YouTube адаптували свої алгоритми таким чином, щоб користувачі спочатку бачили публікації про Covid-19 з верифікованою інформацією від ВООЗ та, таким чином, протистояли формуванню хибних уявлень про коронавірус. Це безпрецедентний випадок співпраці міжнародної організації та соціальних мереж.

Пандемія ще раз наочно показала, що соціальні мережі — це не тільки острів свободи слова, а й місце, де фактично безперешкодно можна поширювати неправдиву інформацію, "сенсації" і міфи про походження коронавірусу або взагалі його відсутнісь. По всьому світу десятки тисяч блогерів збирають мільйони переглядів на відео в YouTube і під постами в Telegram та Facebook про змову вірусологів, таємні лабораторії й план з масового чіпування населення, який був розроблений особисто Біллом Гейтсом. Конспірологи пов'язали установку антен для мобільного інтернету 5G з різким зростанням кількості хворих на коронавірус. Результат дезінформації не змусив себе довго чекати. В англійських Ліверпулі та Бірмінгемі спалили вишки 5G. У Північній Осетії в травні 2020 року вчинили підпал звичайної антени МТС і залишили село під час пандемії на кілька днів без зв'язку.

У Німеччині в розпал пандемії сотні людей виходили на вулицю в знак протесту проти обмежувальних заходів і проводили так звані "гігієно-демонстрації" (Hygiene-Demos). Надивившись відео YouTube-блогерів і начитавшись Telegram-каналів конспірологів, "гігієно-демонстранти" звинувачували вірусологів, уряд і концерни в маніпуляції статистикою і вимагали повного скасування карантину. Вимоги протестувальників підтримували популісти, жовта преса і праворадикальні політики, які нерідко приєднуються до будь-якого роду протестів проти керуючої партії. З огляду на величезний вплив соціальних мереж на суспільство і політику, виникає необхідність додаткової освіти про те, як влаштовані алгоритми соцмереж і якими методами конспірології та пропагандисти найчастіше користуються для залучення аудиторії та введення людей в оману.
Як правильно оберігатися
Щоб не попастися на вудку шахраїв і пропагандистів, необхідно регулярно перевіряти джерела й дотримуватися базових принципів медіагігієни. Убезпечити себе та своє оточення від поширення шкідливої ​​інформації можна, дотримуючись базових принципів факт-чекінгу. Для цього необхідно відповісти на п'ять простих запитань.
Правила медіагігієни, які повинен знати кожен
+
Хто поширює інформацію?

Ми щодня отримуємо повідомлення від друзів, бачимо їх пости в новинній стрічці соцмереж. Часто дезінформація приходить до нас через месенджери з підписом: "дивись, що мені знайома переслала" або "подруга колеги по роботі тільки що отримала в WhatsApp". Перед тим, як переслати це посилання одному або перепостити сенсацію, зупиніться і подумайте, хто опублікував цю новину. Вірусні відео в месенджерах, невідомі сторінки та профілі в соціальних мережах потрібно перевіряти особливо ретельно. Зайдіть на сторінку джерела і прочитайте його останні публікації. Про що там пишуть? Можливо, на акаунті стоїть галочка, яка підтверджує, що це сторінка справжньої людини чи на ній зазначена контактна інформація або адреса редакції? Скільки передплатників у цього Twitter-аккаунту? Коли він був створений?
+
Що насправді зображено на картинці?

Ви натрапили в Інтернеті на відео вибуху в місті, фотографію дивного літального об'єкта або оголені кадри схожої на відомого політика людини. Спробуйте знайти цю картинку на інших сайтах. Для цього ви можете використовувати спеціальний пошук по фотографіях в Гуглі. Сенсаційні кадри не обов'язково є постановочними або результатом доопрацювання у Фотошопі, а часто могли бути зроблені в інший час і в іншому місці. Це означає підміну матеріалу, маніпуляцію фактами і те, що вас хочуть ввести в оману.
+
Чи можна знайти підтвердження цієї новини?

Наберіть в рядку пошуку заголовок новини й подивіться, чи є публікації на цю тему на інших сайтах? Всі важливі події, як правило, виходять у стрічках найбільших інформаційних агентств, наприклад dpa, Aassociated Press або на Інтернет-порталах відомих медіа. Якщо ви не впевнені в походженні цієї новини, то не діліться нею!
+
Чи ще хтось сумнівається в правдоподібності цієї новини?

Подивіться коментарі під новиною в Youtube або Facebook. Може хтось вже поставив під сумнів джерело або сам факт того, що це могло статися? Можливо, в коментарях вже хтось опублікував посилання зі спростуванням.
+
Коли вийшла ця новина?

Не всі недостовірні новини є на 100% помилковими. Подивіться, чи стоїть дата публікації? Можливо хтось хоче вплинути на вашу думку про подію і використовує при цьому історію, яка сталася кілька років тому.
Отже: перед тим, як поділитися новиною і переслати відео другу, зупиніться на десять секунд і подумайте. Чи може це бути фальшивкою? Немає впевненості? Тоді не діліться!
У всьому світі зростає роль комунікації онлайн. Завдяки поширенню смартфонів і зниженню вартості Інтернет тепер практично у кожної людини є можливість бути частиною інформаційного простору і самій публікувати ролики в YouTube, вести дебати у Facebook, створювати історії в Instagram, публікувати відео в Tik-Tok або вести тематичні канали в Telegram. Уже сьогодні в багатьох країнах більшість людей використовує онлайн-версії газет, стрічку соцмереж і YouTube-трансляції, як основне джерело інформації. У молодих демократіях і країнах з авторитарними урядами Інтернет-портали та соціальні мережі все частіше стають майданчиками для громадських дискусій. З ростом популярності онлайн-ресурсів та вдосконалення пропагандистських практик, ростуть ризики дезінформації та маніпулювання громадською думкою. Щоб відрізнити факти від думок і протистояти маніпуляціям в інформаційному середовищі, медіа експерти та громадянське суспільство закликають розвивати критичне мислення і ретельно перевіряти інформацію, яка поширюється.

Правда чи дезінформація?
Пройди наш тест і дізнайся!

Проєкт «Citizen +» підготовлено німецькою суспільно-корисною організацією Dekabristen e.V., українською анімаційною студією NEED у співпраці з Illuminator.info та російським медіа-порталом Bumaga Media. Фінансова підтримка надана Міністерством закордонних справ Німеччини в рамках програми «Розвитку діалогу між громадянськими суспільствами Росії та країн Східного Партнерства».