Чи міг би ти працювати у медіа?
Що таке "Уотергейт"? Хто такі "Репортери без кордонів"? Що таке темник? Як журналісти можуть бути обмежені в роботі? Перевірте свої знання про медіа в політичних процесах, пройшовши тест до четвертого модулю курсу "Citizen +".
Почати
Як ще називають ЗМІ?
Вірно! Медіа має функцію спостереження за суспільно-політичними процесами, включаючи контроль за дотриманням конституції президентом або представниками державної влади. Тому медіа іноді називають "сторожовим псом демократії".
Ні. Медіа має функцію спостереження за суспільно-політичними процесами, включаючи контроль за дотриманням конституції президентом або представниками державної влади. Тому медіа іноді називають "сторожовим псом демократії".
Ні. Медіа має функцію спостереження за суспільно-політичними процесами, включаючи контроль за дотриманням конституції президентом або представниками державної влади. Тому медіа іноді називають "сторожовим псом демократії".
Далі
Перевірити
Дізнатися результат
Що таке «нові медіа»?
Ні! Телебачення, радіо, газети, журнали належать до масової інформації. «Новими медіа» називають блоги, соціальні мережі та інші Інтернет-портали. Вони розширюють можливості поширення інформації й дозволяють користувачам самостійно створювати контент.
Вірно! «Новими медіа» називають блоги, соціальні мережі та інші інформаційні ресурси Інтернету. Вони розширюють можливості поширення інформації й дозволяють користувачам самостійно створювати контент.
Держава, президент, уряд не мають права втручатися в редакційну політику будь-яких медіа, в тому числі тих, які отримують фінансову підтримку з бюджету. Цензура заборонена! «Новими медіа» називають блоги, соціальні мережі та інші інформаційні ресурси Інтернету. Вони відкривають нові можливості для поширення інформації та дозволяють користувачам самостійно створювати контент.
Далі
Перевірити
Дізнатися результат
Що заборонено журналістам?
Відсутність посвідчення журналіста не обмежує його дії. Так звана "прес-карта" є лише інструментом, який полегшує роботу журналіста і дозволяє швидше отримати акредитацію на участь в офіційних заходах.
Журналісти часто самі займаються розслідуванням злочинів і висвітленням судових процесів.
Журналісти не мають допуску до державної таємниці й мають повне право висвітлювати роботу державних органів, збройних сил та оборонних підприємств.
Ні! Особисте життя політиків перебуває під постійним прицілом мікрофонів і камер.
Журналісти можуть висвітлювати пікети, демонстрації, включаючи так звані несанкціоновані мітинги, і самі виходити на вулиці з політичними гаслами.
Вірно! Журналісти мають можливість висвітлювати події з різних областей суспільно-політичного, культурного та економічного життя країни та світу і знаходяться при цьому під особливим захистом держави. Обмеження роботи журналістської діяльності переслідується законом.
Далі
Перевірити
Дізнатися результат
Що не зобов'язані робити журналісти?
Ні, факт-чекінг або перевірка джерел інформації є прямим обов'язком журналістів. Необхідно чітко у своїх повідомленнях розмежовувати факти, про які розповідається, і те, що становить думки, версії чи припущення. Водночас, у своїй професійній діяльності журналісти не зобов'язані бути повністю нейтральними.
Ні, журналісти повинні інформувати про різні точки зору і брати інтерв'ю у представників урядових і опозиційних партій. При цьому необхідно чітко розмежовувати у своїх повідомленнях, де є факти, про які розповідається, і те, що становить думки, версії чи припущення. Водночас, у своїй професійній діяльності журналісти не зобов'язані бути повністю нейтральними.
Вірно! Журналісти зобов'язані чітко розмежовувати у своїх повідомленнях факти, про які розповідається, і те, що становить думки, версії чи припущення. Водночас у своїй професійній діяльності вони не зобов'язані бути повністю нейтральними.
Ні, багато журналістів у своїй роботі припускаються помилок. Визнання і виправлення помилок є обов'язком журналіста. Журналісти повинні чітко розмежовувати у своїх повідомленнях факти, про які розповідається, і те, що становить думки, версії чи припущення. Водночас у своїй професійній діяльності вони не зобов'язані бути повністю нейтральними.
Далі
Перевірити
Дізнатися результат
Що таке «Вотергейт»?
Ні. «Вотергейт» – це готель у Вашингтоні, який став всесвітньо відомим завдяки політичному скандалу в США, що закінчився відставкою президента Річарда Ніксона. У 1972 році два журналісти газети "Вашингтон пост", Боб Вудворд та Карл Бернстайн, оприлюднили матеріали про прослуховування штабу кандидата у президенти від демократичної партії Джорджа Макговерна в номері готелю "Вотергейт" з метою використання матеріалів в передвиборчій боротьбі. Макговерн виступав опонентом чинного президента Річарда Ніксона. Білий дім спробував "зам'яти" скандал з прослуховуванням опонента, але газета "Вашингтон пост" не дозволила це зробити й кілька місяців публікувала нові факти. Вони лягли в основу справи комісії Сенату, яка запустила процедуру імпічмента президента. Через два роки після переобрання, в 1974 році, Ніксон був змушений подати у відставку.
Дійсно, в Берліні є нічний клуб, який має ім'я американського готелю "Вотергейт". Його назва стала всесвітньо відомою після політичного скандалу в США 1972-1974 років, який привів до відставки президента Річарда Ніксона. У 1972 році два журналісти газети "Вашингтон пост", Боб Вудворд та Карл Бернстайн, оприлюднили матеріали про прослуховування штабу кандидата в президенти від демократичної партії Джорджа Макговерна в номері готелю "Вотергейт" з метою використання матеріалів в передвиборчій боротьбі. Макговерн виступав опонентом чинного президента Річарда Ніксона. Білий дім спробував "зам'яти" скандал з прослуховуванням опонента, але газета "Вашингтон пост" не дозволила це зробити й кілька місяців публікувала нові факти. Вони лягли в основу справи комісії Сенату, яка запустила процедуру імпічменту президента. Через два роки після переобрання, в 1974 році, Ніксон був змушений подати у відставку.
Ні. "Вотергейт" – це готель у Вашингтоні, який дав назву політичному скандалу в США 1972-1974 років, що закінчився відставкою президента Річарда Ніксона. У 1972 році два журналісти газети "Вашингтон пост", Боб Вудворд та Карл Бернстайн, оприлюднили матеріали про прослуховування штабу кандидата в президенти від демократичної партії Джорджа Макговерна в номері готелю "Вотергейт" з метою використання матеріалів в передвиборчій боротьбі. Макговерн виступав опонентом чинного президента Річарда Ніксона. Білий дім спробував "зам'яти" скандал з прослуховуванням опонента, але газета "Вашингтон пост" не дозволила це зробити й кілька місяців публікувала нові факти. Вони лягли в основу справи комісії Сенату, яка запустила процедуру імпічменту президента. Через два роки після переобрання, в 1974 році, Ніксон був змушений подати у відставку.
Вірно! "Вотергейт" – це готель у Вашингтоні, який дав назву політичному скандалу в США, що закінчився відставкою президента Річарда Ніксона. У 1972 році два журналісти газети "Вашингтон пост", Боб Вудворд та Карл Бернстайн, оприлюднили матеріали про прослуховування штабу кандидата в президенти від демократичної партії Джорджа Макговерна в номері готелю "Вотергейт" з метою використання матеріалів в передвиборчій боротьбі. Макговерн виступав опонентом чинного президента Річарда Ніксона. Білий дім спробував "зам'яти" скандал з прослуховуванням опонента, але газета "Вашингтон пост" не дозволила це зробити й кілька місяців публікувала нові факти. Вони лягли в основу справи комісії Сенату, яка запустила процедуру імпічменту президента. Через два роки після переобрання, в 1974 році, Ніксон був змушений подати у відставку.
Далі
Перевірити
Дізнатися результат
Хто такі "Репортери без кордонів"?
Ні. "Репортери без кордонів" борються проти цензури й виступають за звільнення журналістів, які перебувають в ув'язненні через свою професійну діяльність. Міжнародна організація була заснована в 1985 році у Франції, має відділення в Лондоні, Вашингтоні, Гельсінкі та Берліні.
Вірно! "Репортери без кордонів" борються проти цензури й виступають за звільнення журналістів, які перебувають в ув'язненні через свою професійну діяльність. Міжнародна організація, яка була заснована в 1985 році у Франції, має відділення в Лондоні, Вашингтоні, Гельсінкі та Берліні.
Ні. "Репортери без кордонів" борються проти цензури й виступають за звільнення журналістів, які перебувають в ув'язненні через свою професійну діяльність. Міжнародна організація була заснована в 1985 році у Франції, має відділення в Лондоні, Вашингтоні, Гельсінкі та Берліні.
Далі
Перевірити
Дізнатися результат
Що таке цензура?
Ні. Цензура заборонена. Якщо її намагаються виправдати захистом національних інтересів, то це грубе порушення конституції, яке переслідується за законом.
Ні. Цензура заборонена. Контроль за поширенням критичної інформації щодо уряду, політиків або корпорацій є грубим порушенням конституції й переслідується законом.
Вірно! Цензура заборонена. Контроль за поширенням критичної інформації щодо уряду, політиків або корпорацій є грубим порушенням конституції й переслідується законом.
Далі
Перевірити
Дізнатися результат
Яке керівництво лежить в основі роботи журналіста?
 Ні. «Теми тижня» або темник є відгомонами тоталітарної системи. Це неофіційна директива адміністрації президента або пресслужби уряду, яка дає вказівки головним редакторам та журналістам, про що необхідно писати і як висвітлювати ті чи інші події в країні та світі. Темники використовувалися при адміністрації президента України Леоніда Кучми. Формат темників активно використовується Кремлем. У своїй роботі журналісти керуються кодексом етичних норм, де прописані основні обов'язки й рекомендації для працівників ЗМІ щодо пошуку, перевірки й публікації інформації.
Багато журналістів добре знайомі зі статтями кримінального кодексу і добре розбираються в особливостях кримінального процесу. Однак, у своїй роботі журналісти керуються, насамперед, кодексом етичних норм, де прописані основні обов'язки й рекомендації для працівників ЗМІ щодо пошуку, перевірки й публікації інформації.
Не зовсім. Моральний кодекс — це сукупність норм поведінки людини, уявлень про правильне і неправильне, про добро і зло. У своїй роботі журналісти керуються насамперед кодексом етичних норм, де прописані основні обов'язки й рекомендації для працівників ЗМІ щодо пошуку, перевірки й публікації інформації.
Вірно! У своїй роботі журналісти керуються кодексом етичних норм, де прописані основні обов'язки й рекомендації для працівників ЗМІ щодо пошуку, перевірки й публікації інформації.
Далі
Перевірити
Дізнатися результат
Яку роль відіграють соціальні мережі й блоги в поширенні інформації?
Дійсно, соціальні мережі й блоги користуються величезною популярністю і все частіше використовуються для поширення інформації про події в країні й світі. Проте, соцмережі та блоги нерідко поширюють інформацію, раніше вже опубліковану в газетах, тож наврядчи в найближчому майбутньому здатні повністю замінити роботу професійних журналістів і редакторів.
Вірно! Соціальні мережі та блоги відкривають нові можливості для публікації власного контенту, його поширення та мобілізації громадян на участь у культурному, соціальному та політичному житті. Водночас, соцмережі становлять загрозу для суспільства. Вони дозволяють поширювати неправдиву інформацію, пропаганду і дають можливість практично безкарно ображати інших користувачів, політичних опонентів або тих, хто в меншості.
Вірно! Соціальні мережі та блоги відкривають нові можливості для публікації власного контенту, його поширення та мобілізації громадян на участь у культурному, соціальному та політичному житті. Водночас, соцмережі становлять загрозу для суспільства. Вони дозволяють поширювати неправдиву інформацію, пропаганду і дають можливість практично безкарно ображати інших користувачів, політичних опонентів або тих, хто в меншості.
Вірно! Соціальні мережі та блоги відкривають нові можливості для публікації власного контенту, його поширення та мобілізації громадян на участь у культурному, соціальному та політичному житті. Водночас, соцмережі становлять загрозу для суспільства. Вони дозволяють поширювати неправдиву інформацію, пропаганду і дають можливість практично безкарно ображати інших користувачів, політичних опонентів або тих, хто в меншості.
Вірно! Соціальні мережі та блоги відкривають нові можливості для публікації власного контенту, його поширення та мобілізації громадян на участь у культурному, соціальному та політичному житті. Водночас, соцмережі становлять загрозу для суспільства. Вони дозволяють поширювати неправдиву інформацію, пропаганду і дають можливість практично безкарно ображати інших користувачів, політичних опонентів або тих, хто в меншості.
Далі
Перевірити
Дізнатися результат
Чим відома "Афера Шпігеля"?
Вірно! Мова йде про Міністерство оборони Німеччини. У 1962 році в Німеччині стався політичний скандал, який увійшов в історію як "Афера Шпігеля". Скандал був викликаний низкою критичних статей журналу про недоліки в роботі та можливі корупційні схеми в Міноборони. "Дер Шпігель" після проведення власних розслідувань стверджував, що міністр оборони Франц-Йозеф Штраус отримує відкати від оборонних підприємств, а ФРН в разі війни з СРСР зможе утримати оборону не більше двох тижнів. У "Шпігелі" пройшов обшук і кілька співробітників журналу разом з головним редактором Рудольфом Аугштайном були заарештовані за звинуваченням у поширенні державної таємниці. У цей момент на захист свободи слова стало громадянське суспільство. Десятки тисяч людей вийшли на вулиці, тримаючи в руках журнал "Шпігель" з вимогами відпустити журналістів. Уряд не зміг спростувати дані розслідування і в підсумку випустив журналістів на свободу. Натиск громадськості був настільки сильний, що міністру оборони Францу-Йозефу Штраусу довелося піти у відставку. Справа "Шпігеля" є нагадуванням про загрозу втручання політиків у роботу журналістів і важливою віхою в становленні громадянського суспільства Німеччини.
Ні. Мова йде про Міністерство оборони Німеччини. У 1962 році в Німеччині стався політичний скандал, який увійшов в історію як "Афера Шпігеля". Скандал був викликаний низкою критичних статей журналу про недоліки в роботі та можливі корупційні схеми в Міноборони. "Дер Шпігель" після проведення власних розслідувань стверджував, що міністр оборони Франц-Йозеф Штраус отримує відкати від оборонних підприємств, а ФРН в разі війни з СРСР зможе утримати оборону не більше двох тижнів. У "Шпігелі" пройшов обшук і кілька співробітників журналу разом з головним редактором Рудольфом Аугштайном були заарештовані за звинуваченням у поширенні державної таємниці. У цей момент на захист свободи слова стало громадянське суспільство. Десятки тисяч людей вийшли на вулиці, тримаючи в руках журнал "Шпігель" з вимогами відпустити журналістів. Уряд не зміг спростувати дані розслідування і в підсумку випустив журналістів на свободу. Натиск громадськості був настільки сильний, що міністру оборони Францу-Йозефу Штраусу довелося піти у відставку. Справа "Шпігеля" є нагадуванням про загрозу втручання політиків у роботу журналістів і важливою віхою в становленні громадянського суспільства Німеччини.
Ні. Мова йде про Міністерство оборони Німеччини. У 1962 році в Німеччині стався політичний скандал, який увійшов в історію як "Афера Шпігеля". Скандал був викликаний низкою критичних статей журналу про недоліки в роботі та можливі корупційні схеми в Міноборони. "Дер Шпігель" після проведення власних розслідувань стверджував, що міністр оборони Франц-Йозеф Штраус отримує відкати від оборонних підприємств, а ФРН в разі війни з СРСР зможе утримати оборону не більше двох тижнів. У "Шпігелі" пройшов обшук і кілька співробітників журналу разом з головним редактором Рудольфом Аугштайном були заарештовані за звинуваченням у поширенні державної таємниці. У цей момент на захист свободи слова стало громадянське суспільство. Десятки тисяч людей вийшли на вулиці, тримаючи в руках журнал "Шпігель" з вимогами відпустити журналістів. Уряд не зміг спростувати дані розслідування і в підсумку випустив журналістів на свободу. Натиск громадськості був настільки сильний, що міністру оборони Францу-Йозефу Штраусу довелося піти у відставку. Справа "Шпігеля" є нагадуванням про загрозу втручання політиків у роботу журналістів і важливою віхою в становленні громадянського суспільства Німеччини.
Ні. Мова йде про Міністерство оборони Німеччини. У 1962 році в Німеччині стався політичний скандал, який увійшов в історію як "Афера Шпігеля". Скандал був викликаний низкою критичних статей журналу про недоліки в роботі та можливі корупційні схеми в Міноборони. "Дер Шпігель" після проведення власних розслідувань стверджував, що міністр оборони Франц-Йозеф Штраус отримує відкати від оборонних підприємств, а ФРН в разі війни з СРСР зможе утримати оборону не більше двох тижнів. У "Шпігелі" пройшов обшук і кілька співробітників журналу разом з головним редактором Рудольфом Аугштайном були заарештовані за звинуваченням у поширенні державної таємниці. У цей момент на захист свободи слова стало громадянське суспільство. Десятки тисяч людей вийшли на вулиці, тримаючи в руках журнал "Шпігель" з вимогами відпустити журналістів. Уряд не зміг спростувати дані розслідування і в підсумку випустив журналістів на свободу. Натиск громадськості був настільки сильний, що міністру оборони Францу-Йозефу Штраусу довелося піти у відставку. Справа "Шпігеля" є нагадуванням про загрозу втручання політиків у роботу журналістів і важливою віхою в становленні громадянського суспільства Німеччини.
Далі
Перевірити
Дізнатися результат
Ти підходиш на роль співробітника газети “Вєсті”
Упс! Ти — знахідка для будь-якого маніпулятора. Тобі не вистачає знань про те, як працює медіаринок, чому важливо знати, хто є власником ЗМІ й чому потрібно перевіряти інформацію, яку ти публікуєш або репостиш в соцмережах. Наполегливо рекомендуємо тобі пройти курс по медіаграмотності!
Почати спочатку
Ти міг би працювати на радіо"Ехо Москви"
Ти непогано розбираєшся в інформації, яку подають ЗМІ й соцмережі, знаєш, як її перевірити й кому можна довіряти. Однак, тобі не завжди вистачає теоретичних знань і практичних навичок відповідального споживання інформації. Уважніше стався до того, що читаєш в ЗМІ, шериш в соцмережах. Інформаційна гігієна та медіаграмотність — навички, без яких дуже складно комфортно себе почувати в сучасному світі.
Почати спочатку
Ти міг би бути журналістом Deutsche Welle
Зізнайся, ти працюєш в медіа або ведеш свій власний проєкт чи блог? Ти дуже добре розбираєшся в питаннях, що стосуються медіа, розумієш, чому важливо знати, кому належить ЗМІ, вмієш шукати й перевіряти інформацію. Тобою дуже складно зманіпулювати, оскільки ти знаєш, що таке пропаганда, яким ЗМІ можна довіряти, а яким — ні, вмієш докопатися до правди. Так тримати!
Почати спочатку

Проєкт «Citizen +» підготовлено німецькою суспільно-корисною організацією Dekabristen e.V., українською анімаційною студією NEED у співпраці з Illuminator.info та російським медіа-порталом Bumaga Media. Фінансова підтримка надана Міністерством закордонних справ Німеччини в рамках програми «Розвитку діалогу між громадянськими суспільствами Росії та країн Східного Партнерства».