Міжнародна неурядова організація Репортери без кордонів щорічно випускає
Всесвітній індекс свободи преси. У ньому проаналізовано 180 країн за індикаторами свободи слова, незалежності газет та телеканалів, цензури в Інтернеті, переслідування чи насильства щодо журналістів і медіаактивістів.
Німеччина займає в рейтингу 11 місце і вважається країною із хорошими умовами для роботи журналістів. Німецьке телебачення і радіо фінансуються коштом обов'язкових внесків громадян у розмірі 17,50 євро на квартиру або сім'ю, незалежно від кількості її членів (Rundfunkbeitrag). Приватні канали та газети повинні заробляти самі на підписці та рекламі. В епоху активного поширення Інтернету, медіабізнес переживає кризу і ставить під загрозу виживання друкованих видань. Основну загрозу свободі слова в Німеччині становлять праворадикали та салафіти, які нерідко нападають на репортерів під час демонстрацій і погрожують розправою в мережі. У доповіді Репортерів без кордонів також вказується на те, що існує небезпека прослуховування журналістів силовими органами Німеччини.
Україна повільно покращує свої позиції, але поки знаходиться у другій половині списку — на 96 місці. Український медіаландшафт різноманітний, але більшість великих каналів та газет належить олігархам і політикам, які використовують ЗМІ як засіб для економічної та політичної боротьби. Це наочно демонструє спеціальний мультимедійний портал Репортерів без кордонів та Інституту масової інформації —
Media Monitor Ownership Ukraine. Українські журналісти та блогери нерідко стикаються з тиском на роботі, особливо, коли мова заходить про корупцію. Протягом багатьох років Україна є метою пропагандистів і конспірологів, багато з яких є провідними передачами або запрошеними експертами на російських державних телеканалах. Через війну на Донбасі, багато російських ЗМІ та Інтернет-портали знаходяться під забороною, а незалежним журналістам практично неможливо безперешкодно працювати на окупованих територіях Донбасу та Криму.
Росія знаходиться у хвості рейтингу — на 149 місці. Кремль контролює всі основні телеканали та радіостанції безпосередньо або через наближених олігархів. З початку масових протестів проти фальсифікації на виборах у 2011/2012 роках, поступово посилюється цензура в Інтернеті. Державна служба "Роскомнадзор" блокує критичні сайти без судового рішення під приводом поширення забороненої інформації та спільно із силовими відомствами використовує спеціальну систему "СОРМ" для моніторингу блогів і соціальних мереж. Під приводом боротьби з екстремізмом за публікацію фотографій, коментарів та репости заводять кримінальні справи й засуджують користувачів соцмереж до великих штрафів та тюремного ув'язнення. Безкарними залишаються загрози, перешкоджання у здійсненні журналістської діяльності та напади на співробітників незалежних ЗМІ. В окремих регіонах Росії, таких як Чечня, робота незалежних журналістів повністю паралізована. Багаторічна практика цензури на телебаченні та тиск на журналістів створили атмосферу, яка сприяє розвитку самоцензури. Багато журналістів і громадяни Росії бояться вільно висловлюватися про політику і критикувати дії влади. На тлі того, як державні газети, радіо і телебачення перетворилися в рупор Кремля, а МВС і ФСБ регулярно моніторить контент у ВКонтактє, міжнародні соціальні мережі YouTube, Twitter, Instagram, Telegram, Facebook і жменька незалежних онлайн-медіа залишаються в Росії останніми острівцями свободи слова.