Модуль 2:
Вибори ≠ голосування
Як на практиці визначити, чи є вибори чесними? Чи існують критерії, за якими можна оцінити демократичність виборчого процесу? Для чого проводяться вибори в авторитарних режимах? Як не заплутатися в цих термінах і не стати жертвою політичних маніпуляцій? Для відповіді на ці питання ми підготували короткий огляд основних принципів чесних і вільних виборів із яскравими прикладами з країн усього світу.
Читати
Завантажте PDF
Пройти тест
Вибори — це найпоширеніший спосіб участі громадян у політичному житті та найбільш легітимний спосіб здобуття влади. За допомогою виборів формуються парламенти, органи місцевого самоврядування, приймаються конституції та призначаються глави держав. Виборчий процес є невід›ємною частиною суспільно-політичного життя і не обмежується простим голосуванням. Крім фізичного проставлення галочок в бюлетенях вибори можуть вважатися чесними та вільними лише, коли опозиція була допущена до виборів, а голосуванню передували політичні дебати та громадські обговорення програм партій. Громадяни повинні мати доступ до інформації про всіх кандидатів, а засоби масової інформації чесно висвітлювати діяльність як урядових, так і опозиційних партій. Якщо вибори проходять нечесно і невільно, то це вже не вибори, а спосіб утримання влади.
Основні принципи демократичних виборів
Вибори повинні бути загальними
Це означає, що всі громадяни, незалежно від статі, расової, національної, класової чи професійної приналежності, мови, рівня доходу, багатства, освіти, конфесії чи політичних переконань, мають активне (в якості виборців) і пасивне (як кандидати) право на участь у виборах. Загальність обмежується кількома винятками: перш за все, віковим цензом і дієздатністю людини. Люди з ментальною інвалідністю голосують за підтримки опікуна. У більшості країн у виборах можна брати участь з 16 років (в Австрії, Бразилії, Ірані), з 18 років (в Україні, Росії, Німеччині, США), з 20 років (в Японії). Майновий, расовий, статевий цензи завжди мають дискримінаційний характер і несумісні з сучасними демократичними принципами виборчого права. У 20-му столітті більшість країн скасували обмеження для жінок. Однією з останніх демократичних держав, яка дозволила жінкам вибирати та бути обраними, стала Швейцарія у 1971 році. У Брунеї та Саудівській Аравії досі діють обмеження для жінок.
Прямі вибори
Громадяни обирають депутатів до представницьких органів влади безпосередньо, тобто, без проміжного процесу та участі виборних представників. США мають довгу традицію виборів президента за участю, так званих вибірників. Голосування відбувається у два етапи. Спочатку громадяни обирають представників у своїх округах, які слідом за цим віддають свій голос за кандидата від демократичної або республіканської партії. Прості виборці впевнені, що їх виборець віддасть голос за того кандидата, якому вони довіряють найбільше. Трапляються винятки, які призводять до скандалів через недобросовісних вибірників.

У науці та пресі не вщухають суперечки про американські вибори. Крім думок вчених існує ще більше конспірологічних теорій, які розповсюджуються активістами та пропагандистами, налаштованими проти політики Сполучених Штатів. Більшість політологів вважають вибори в США легітимними. Росія також має досвід використання багаторівневої системи голосування, коли на виборах губернаторів і глав регіонів для реєстрації кандидата був введений так званий «муніципальний фільтр». Це процедура збору підписів депутатів на підтримку кандидата. На відміну від багаторівневих, прямі вибори є найбільш демократичним способом формування влади. Вони ефективно виражають волю виборців і дають можливість безпосередньо переобирати депутатів і президентів, які не виправдали їхньої довіри.
Рівні вибори
Один громадянин — один голос. Кожен виборець має тільки один голос, який має однакову вагу. Рівність виборчих прав передбачає також зразкову рівність виборчих округів, від яких обираються по одному мандату, тобто одному депутату в парламент. На практиці постійно забезпечувати точну рівність виборчих округів складно і дорого, тому деякі відхилення від цього принципу допускаються. Наприклад, за виборчим законом Німеччини, виборчі округи можуть відрізнятися за чисельністю населення на одну третину.
Таємні вибори
Ніхто не зобов›язаний розповідати, кого він обирає. Згідно зі світовою практикою, таємне голосування відбувається шляхом заповнення виборцем в спеціальній, закритій від сторонніх очей кабіні бюлетенів, в яких зазначаються прізвища кандидатів, а також партії, за які голосує виборець. Ці бюлетені опускаються до виборчої скриньки для голосування.
Чесні та вільні вибори
Громадяни приймають рішення про вибір партії чи кандидата без зовнішнього впливу. Це означає, що вони повинні мати доступ до різних джерел інформації. Державне телебачення, радіо та новинні портали повинні неупереджено розповідати про біографії кандидатів та їхні пропозиції щодо реформ. ЗМІ повинні надавати кандидатам ефірний час для інформування громадян. Ніхто не має право чинити тиск на виборців, особливо, на своїх підлеглих, співробітників концернів і державних установ, вчителів і військовослужбовців. Заборонено політичний, фінансовий та психологічний тиск на самих кандидатів, волонтерів штабів і спостерігачів. Вкидання, маніпуляції з підрахунком бюлетенів, завищення явки, підроблення протоколів голосування є злочином. За втручання у виборчий процес, тиск на виборців, відсторонення кандидатів і фальсифікацію результатів можуть бути заведені кримінальні справи з виплатою грошових штрафів і позбавленням волі.

Маніпуляції з законами про вибори, раптові перенесення дат на догоду окремих кандидатів, умисне ускладнення процесу реєстрації — все це, як правило, свідчить про те, що вибори не є чесними та вільними. Представники виборчих штабів і так звані «політтехнологи» знаходять лазівки в законах, дають хабарі членам виборчих комісій, представникам прокуратури, суддям, купують журналістів, щоб виключити конкурентів із перегонів і створити більше можливостей для свого кандидата.

Роздача грошей, путівок, ваучерів, квитків на безкоштовні концерти є підкупом виборців і обмежує свободу вибору. До адміністративного ресурсу, тиску на виборців і фальсифікацій регулярно вдаються автократи та партії, які хочуть утримати свою владу в країні. Ці особливості характерні для молодих держав зі слабкими державними інститутами та для авторитарних режимів. У таких країнах особливо важлива роль журналістів, спостерігачів, опозиції та громадянського суспільства. Вони документують порушення, публікують фото і відео докази в соціальних мережах, надають факти фальсифікацій розголосу і при очевидних маніпуляціях вимагають скасування результатів голосування і нерідко відставки уряду. Чинний уряд завжди несевідповідальність за дотримання принципів вільних і чесних виборів.
Десять етапів виборчого процесу
Існують національні особливості, традиції та закони про вибори. Проте, демократичний виборчий процес можна умовно розбити на десять основних етапів. Попередній етап не завжди закінчується тоді, коли починається новий.
1
Громадські дебати — вільне обговорення майбутніх виборів, можливих кандидатів, даних опитувань на телебаченні, в пресі та соціальних мережах. Їхня інтенсивність зростає ще до офіційного старту передвиборчої кампанії, коли політики починають робити перші заяви про реформи та висловлюють бажання виставити свою кандидатуру на майбутніх виборах.
2
Центральна виборча комісія (ЦВК) призначає дату голосування й оголошує старт передвиборчим перегонам. Повноваження ЦВК регламентуються законами про вибори, а діяльність її співробітників знаходиться під пильним контролем виборчих штабів і журналістів.
3
ЦВК складає списки виборців, формує виборчі округи, розподіляє дільниці та координує процес створення виборчих комісій. Партії та кандидати подають свої документи до ЦВК для реєстрації й можуть представляти перші ідеї реформ, пропозиції щодо поліпшення життя в країні або своєму регіоні.
4
Після реєстрації в Центрвиборчкомі партія або кандидат формують виборчі штаби для проведення рекламної кампанії та координації агітації. Зареєстрований кандидат повинен відкрити рахунок у банку, з якого він має право приймати кошти для подальшої агітації. Туди можуть бути внесені власні кошти. Його спонсором можуть стати громадські об›єднання, партії, громадяни та юридичні особи. Відповідно до національного законодавства, політичні партії можуть отримувати фінансування з державного бюджету. Всі партії мають право отримувати внески від фізичних та юридичних осіб, зареєстрованих в даній країні, і повинні надавати дані про найвищі суми. Це повинно допомогти виборцю зрозуміти, чиї інтереси насправді відстоює цей кандидат. У більшості країн строго присікаються пожертвування партіям організацій або громадян з-за кордону. Це вважається іноземним втручанням у вибори та внутрішню політику держави.
5
Політики публікують і представляють свої програми на прес-конференціях. Виборчі штаби партій розвішують плакати, ведуть передвиборчу агітацію на вулиці, в пресі та соціальних мережах. Зареєстровані кандидати беруть участь в дебатах на державних каналах і телебаченні. В даному процесі важливу роль відіграють піарники, які за допомогою яскравої реклами та цікавих гасел привертають увагу виборців до партії. У пострадянських країнах роль піарників іноді займають так звані політтехнологи. Крім кампанії по просуванню партії в ЗМІ, вони можуть користуватися недемократичними інструментами, підкуповувати виборців, впливати на членів виборчої комісії та судові органи, щоб усунути конкурентів з передвиборчих перегонів.
6
У день голосування громадяни приходять на виборчу дільницю, особисто заповнюють бюлетень і кидають його в спеціальний ящик або урну для голосування. Спостерігачі, журналісти та члени виборчих комісій стежать за процесом, контролюють дотримання принципу таємного і вільного голосування, фіксують порушення і доносять їх до громадськості та правоохоронних органів. У деяких країнах існує система електронного голосування через спеціальні виборчі автомати. В Естонії пішли ще далі — вже 15 років проводять вибори через Інтернет.
7
ЗМІ та соціологічні служби проводять екзит-поли — опитування виборців на виході з виборчих дільниць. У Німеччині дані опитувань про результати виборів публікуються в реальному режимі. За законами України та Росії дані можна публікувати тільки після закриття останніх дільниць.
8
ЦВК веде підрахунок голосів, визначає й оголошує офіційні результати. Незалежні спостерігачі, представники штабів і журналісти контролюють процес і в разі порушень або відвертих фальсифікацій роблять заяви й публікують дані в соціальних мережах.
9
За результатами голосування партії та кандидати роблять заяви про визнання результатів виборів, свою перемогу або перехід в опозицію. Партії можуть інформувати своїх виборців про перші кроки на посаді президента, кандидатів на пост міністрів і можливих союзників для формування парламентських коаліцій та опозиції.
10
Якщо політики або громадські об’єднання вважають, що вибори пройшли нечесно, то вони можуть заявити про невизнання виборів, вимагати перерахунку голосів, подати в суд і закликати своїх виборців на демонстрацію протесту. ЦВК і суд розглядають надані спостерігачами докази фальсифікацій і мають можливість скасувати результати голосування по окремих дільницях, округах або повністю анулювати його результати. В такому випадку призначаються повторні вибори.
Порушення виборчого процесу
Вибори — це механізм вільного волевиявлення громадян. Якщо не дотримуються основні демократичні принципи, опозиційних кандидатів не реєструють на виборах, телеканали приділяють увагу одній партії, дані екзит-полів і спостерігачів сильно розходяться з офіційними результатами, а поліція і прокуратура переслідує спостерігачів, то даний процес не можна назвати виборами. У таких випадках інститут виборів намагаються використовувати для продовження своїх повноважень і утримання влади. Такі «вибори» — це типовий інструмент легітимації влади в авторитарних режимах.

Порушення можуть виникнути на будь-якому етапі виборчого процесу. Уже на етапі подачі документів в ЦВК може початися «відсів» неугодних кандидатів, яким з формальних причин відмовляють у реєстрації. Так, на президентських виборах 2018 року в Росії в реєстрації відмовили опозиційному кандидату Олексію Навальному. У 2019 році десята частина виборчих комісій в Петербурзі працювала з грубими порушеннями, створюючи перешкоди для реєстрації незалежних депутатів. У молодих демократіях і авторитарних країнах серед зареєстрованих політиків часто можна зустріти так званих «технічних кандидатів», які можуть згодом знятися на користь основного кандидата або забрати голоси у його конкурента. Це є частиною політтехнологій і маніпуляцій виборчого процесу.
Після того, як кандидати були зареєстровані й представили свої програми, в гру вступають агітація та піар-технології. Вони допомагають кандидатам і партіям сформувати у громадян уявлення про себе і про своїх опонентів. Засоби масової інформації та соціальні мережі забезпечують публічність кандидатів. Вони публікують плакати, відео, яскраві гасла і заяви, дають інтерв’ю, коментарі щодо важливих соціальних, економічних і політичних питань та беруть участь в теледебатах із опонентами. Медіа перед виборами повинні дотримуватися принципу плюралізму думок і бути незалежними від політичних партій і бізнес-структур. Якщо кандидат є власником інформаційного порталу, телеканалу чи газети, то це ставить під питання чесність передвиборчої конкуренції та рівного доступу всіх кандидатів до засобів масової інформації.

Білборди та рекламні плакати, Інтернет-банери вважаються одним із основних видів презентації потенційного кандидата або партії. Над оформленням білборда працює команда політтехнологів, детально виробляє всю символіку — від гами кольорів до погляду кандидата на фото. Наприклад, колір, який використовує в політичній рекламі Петро Порошенко, вважається імператорським: в давнину тільки правителі мали право носити фіолетовий одяг. Кожна політична партія Німеччини має свій колір, що робить її легко впізнаваною для виборця. Партія, яка виступає на захист навколишнього середовища, життя в гармонії з природою, проти атомної енергії та за права меншин носить назву «Зеленої». Чорний — колір центристів з Християнського демократичного Союзу, партії Ангели Меркель. Жовтий у лібералів.
В рамках передвиборчої кампанії кандидати іноді вдаються до брудних технологій. Вони не завжди заборонені законом, але нерідко порушують моральні засади та традиції демократичних виборів. «Чорний піар» — це поширення компромату, чуток і дезінформації. Його метою є знищення позитивного іміджу конкурента. До брудних технологій також можна віднести контр- і антирекламу, а також створення штучної проблеми. Робиться це, наприклад, через публікацію «джинси» —замовних матеріалів у ЗМІ на користь або проти того чи іншого політика або партії. Джинса подається під виглядом звичайної статті або новини й часто носить в собі сенсацію або факти, що шокують.

Поширеним явищем в передвиборчий період стало використання так званих ботів і тролів. Ботоферми влаштовані так, що спеціальне програмне забезпечення або платні користувачі виконують механічні, одноманітні дії: спам-розсилка, рандомна реєстрація на сайтах, написання часто безглуздих коментарів. Таким чином можна вплинути на думку інших виборців, підтримати або осквернити певного політика, а також підвищити перегляди відео на Youtube або постів у соцмережах. За результатами розслідування «Я — бот», напередодні парламентських виборів в Україні 2019 року в інтересах Анатолія Гриценка («Громадянська позиція») і Святослава Вакарчука («Голос») боти залишили тисячі коментарів. Крім того, були виявлені повідомлення ботів на підтримку президента України Володимира Зеленського та ексглави держави Петра Порошенка. У Росії такі коментарі залишають часто живі люди, найняті спеціально для створення контенту та коментарів у соціальних мережах. Найвідомішим проєктом є «Фабрика Тролів», яка знаходиться під Санкт-Петербургом. Її виробнича потужність така, що вони можуть вивести в топи відео або новини, на які надійшло замовлення. Основними замовниками є олігархи та представники Кремля.

Часто в передвиборчий період використовуються фейки. Це класична стратегія дезінформації, яка виходить від автократів, популістів, демагогів і пропагандистів. Її метою є поширення свідомо неправдивої інформації, штучне створення сенсації або спотворення даних для того, щоб просунути свою версію і заплутати читача. Політики нерідко вдаються до популістських заяв, свідомо нездійсненних обіцянок про вирішення політичних і соціальних проблем. Правопопулістська партія Альтернатива для Німеччини» вимагає закрити кордони для біженців, ввести нові обмеження на в›їзд мігрантів і повернутися до німецьких витоків. При цьому представники партії використовують расистські гасла, популярні в певних верствах населення. «Народ цінує його як футболіста. Але ніхто не хоче жити поруч з Боатенгом», - таку заяву зробив глава партії АдН Олександр Гауланд перед виборами в Бундестаг, згадавши відомого німецького футболіста Жерома Боатенга. Батько Боатенга іммігрував із Гани, а сам футболіст народився і виріс у Берліні.

Популізм використовується і під час прямого контакту з виборцями. Під час турів по містах, зустрічей в трудових колективах в хід йдуть нереалістичні обіцянки та навіть підкуп. У дворах відкривають дитячі та спортивні майданчики. Школи й дитячі садочки засипають солодощами, виборцям роздають продовольчі набори, надають безкоштовні туристичні послуги, рганізовують концерти, фестивалі та змагання. Наприклад, на парламентських виборах 2019 року в українському місті Кропивницький перед виборами проходив фестиваль, організований за ініціативою депутата Олександра Горбунова. Від партії «Слуга народу» відбулося 19 фестивалів «Квартал фест». За «Аграрну партію» співали Михайло Поплавський та Олег Винник, «Голос» проводив безкоштовні концерти, на яких виступали «Океан Ельзи» і Христина Соловій, за «Українську стратегію Гройсмана» співав ТІК.
Потрібно уважно ставиться до передвиборчої агітації й розрізняти за політтехнологіями реальні можливості та наміри кандидатів. Якщо переконати електорат віддати голос саме за свою партію не вдалося, політики вдаються до прямих фальсифікацій. Крім вкидань бюлетенів і підробки протоколів, існує ряд інших методів. За методом «хустка» підкуплений член виборчої дільниці надягає хустку або інший розпізнавальний знак. В кінці виборчого дня учасники фальсифікації з чужими паспортами підходять до «міченого» члену комісії й отримують бюлетені за тих, хто не прийшов на вибори. «Пустунець» — метод, коли члени виборчої комісії видають бюлетені, що не мають підписів двох членів виборчої комісії та печатки, без чого бюлетень вважається недійсним. Ще один метод фальсифікації виборів — «каруселі». Виборець виносить із приміщення виборчої дільниці незаповнений бюлетень і віддає його керівникові шахрайської групи. На бюлетені ставиться відмітка за потрібного кандидата, і він передається наступному учаснику «каруселі». Прийшовши на дільницю, людина ховає виданий йому незаповнений бюлетень, а в урну кидає бюлетень з попередньо поставленою відміткою. Після виходу з дільниці незаповнений бюлетень передається старшому групи, і карусель «прокручується» далі.

Іноді фальсифікатори діють виключно нахабно. Члени виборчих комісій самі заповнюють невикористані бюлетені, роблять вкидання, вносять неправдиві дані щодо явки та результатів голосування в офіційний протокол або підроблюють протокол. Така практика поширена в Росії й добре задокументована на відео, розслідуваннях журналістів і у звітах незалежних спостерігачів. Масові фальсифікації на виборах в Думу у 2011 привели до масових протестів і демонстрацій у російських регіонах і сприяли подальшій трансформації громадянського суспільства.
Як громадяни можуть вплинути на те, щоб вибори пройшли чесно?
Щоб не допустити фальсифікацій, можна знайти незалежну організацію або спільноту в своєму регіоні, пройти простий інструктаж або школу спостерігача, почати стежити за виборчим процесом, документувати порушення і надавати їм розголосу. Якщо немає часу для довгострокового спостереження, то можна зареєструватися спостерігачем на одній із виборчих дільниць і стежити за процесом голосування та підрахунком голосів. У разі порушення прав виборців та порядку проведення виборів, можна звернутися в поліцію, а також повідомити інформацію ЗМІ. Якщо на виборах було зафіксовано вкидання або знищення виборчої документації, або встановлено, що певний відсоток виборців отримав бюлетені незаконно, вибори можуть визнати недійсними. Так сталося в ході парламентських виборів 2019 року у Полтавській області України, коли протоколи дільничних виборчих комісій переписували у парку на колінах. Найбільш відомий випадок скасування результатів виборів через фальсифікації стався в Україні у 2004 році. Тоді в другому турі президентських виборів брали участь представник колишнього уряду Віктор Янукович і лідер парламентської опозиції Віктор Ющенко. Центрвиборчком оприлюднив попередні дані голосування, згідно із якими з перевагою в 3% переміг Янукович. В той же час, результати екзитполів свідчили про лідерство Ющенка. Міжнародні спостерігачі заявили про численні порушення. Соратники опозиціонера заявили про фальсифікацію результатів голосування, відмовилися визнавати результати й закликали своїх виборців відстояти свій голос на Майдані. У мирних акціях протесту брали участь до 7 млн осіб. У підсумку, парламент визнав недійсними результати повторного голосування. Був призначений третій тур, за результатами якого перемогу здобув Віктор Ющенко й очолив Україну. Янукович визнав поразку, але у підконтрольних засобах масової інформації та на російських державних каналах ще довго не вщухала агітаційна кампанія і поширювалася версія про втручання США у вибори в Україні. Перед Євромайданом у 2013 році, під час підготовки до анексії Криму та війни на Донбасі відновилася риторика про втручання Заходу. Серед представників Кремля і російських патріотичних сил поняття «Помаранчева революція» і Євромайдан нерідко використовуються у передвиборчих кампаніях для демонізації опозиції й громадянського суспільства.

Спостереження може не відразу кардинально змінити ситуацію, але дозволяє документувати порушення закону, сприяє прозорості політичних процесів і дає важливий досвід політичного активізму. Цей досвід важливий для формування і розвитку громадянського суспільства, об›єднання громадських ініціатив, мережевій взаємодії. Дані спостерігачів архівуються, використовуються журналістами, вченими, стають частиною освітніх курсів і можуть лягти в основу судових процесів проти злочинців, які порушують закон, права і свободи громадян. Без даних спостерігачів та фіксації порушень неможливі стійкі політичні зміни та демократизація виборчого процесу.

Зможеш відрізнити вибори від фарсу?
Пройди наш тест і дізнайся!

Проєкт «Citizen +» підготовлено німецькою суспільно-корисною організацією Dekabristen e.V., українською анімаційною студією NEED у співпраці з Illuminator.info та російським медіа-порталом Bumaga Media. Фінансова підтримка надана Міністерством закордонних справ Німеччини в рамках програми «Розвитку діалогу між громадянськими суспільствами Росії та країн Східного Партнерства».