Модуль 1: Свобода бути іншим, або що таке демократія?
Наше суспільство складається із людей з різними поглядами, цінностями, навичками, смаками, вірою та сексуальною орієнтацією. Ми можемо вірити в Ісуса Христа, Аллаха, Будду або макаронного монстра. Ми хочемо бути щасливими, жити в безпеці та користуватися благами цивілізації. Ми хочемо бути вільними й мати можливість займатися улюбленою справою. Ми хочемо порядку й справедливості. Все це можуть гарантувати тільки демократичні країни.
Читати
Завантажте PDF
Пройти тест
Демократія і інші політичні системи
Та з «демократією», про яку ти чув ще зі школи, не все так просто. Це одна з найскладніших форм державного устрою. У ній закладена система стримувань і противаг, які спрямовані на захист прав громадян, незалежно від їхнього походження, віри чи способу життя. Демократія надає більшості можливість управляти країною та ухвалювати рішення від імені та в інтересах усіх громадян. Тобто, з урахуванням думки меншості.

Вінстон Черчилль говорив, що «демократія - це найгірша форма правління, якщо не брати до уваги усі інші». Постійний діалог, палкі дебати, врахування цілої палітри думок, компроміси - все це є невід’ємними складовими демократії.

Щоб демократична система працювала, необхідне виконання декількох базових принципів. Якщо прибрати один із них, держава, суспільство та безпека громадян стають вразливими з боку зовнішніх та внутрішніх загроз.
Базові принципи демократії:
Конституція
Ряд законів, які гарантують права громадян та захищають їх від влади. У конституції країн закріплені основні параметри роботи державних органів, взаємодії центру та регіонів, безпеки й суверенності країни та її народу.
Суверенність
Незалежність народу і держави від інших держав, незалежно від їхньої економічної та політичної ваги. Народ залишається єдиним носієм влади. Суверенність дає йому можливість вибирати собі представників і наділяти їх владою для управління країною.
Поділ влади
Поділ влади є важливим принципом стримувань та противаг. Незалежний суд, багатопартійний парламент, президент, якого кожні кілька років переобирає народ - все це оберігає від встановлення диктатури.
Незалежний суд
Незалежний суд є гарантом захисту прав і свобод - права на життя, приватну власність, права на свободу озвучувати свою думку та висловлювати невдоволення на мирних демонстраціях чи ходах. Незалежний суд відіграє ключову роль обмеження влади.
Рівні права
Громадяни повинні дотримуватись законів, сплачувати податки, натомість - мають можливість скористатися своїми правами на виборах та референдумах, в школах та університетах, на роботі та вдома, онлайн та офлайн. Громадяни наділені правами, незалежно від кольору шкіри, віри, сексуальної орієнтації та не втрачають їх, якщо висловлюють ідеї, які є неприйнятними чи чужими для традицій більшості. Кожен із нас може розраховувати на доступ до безкоштовної освіти та медичної допомоги або на свободу пересування.
Плюралізм
Плюралізм в політиці гарантує існування різних партій, ідеологій, рухів і груп, які конкурують один з одним. Плюралізм в суспільстві сприяє обміну думками, розвитку дебатів і дозволяє заявити про свої погляди та інтереси. Плюралізм є основою побудови громадянського суспільства - об’єднання людей для відстоювання своїх прав поза виборними процесами.
Свобода слова
Свобода слова – цінність, до якої людство йшло століттями через війни за незалежність, філософські дебати та революції. Ми можемо вільно обговорювати з друзями новинки кіно або політичні новини. Ми можемо постити меми та писати коментарі до твітів будь-якої людини, читати реп про життєві проблеми, влаштовувати перформанси або яскраві акції. Ми можемо відстоювати свої інтереси на площі. Ми можемо обурюватися, висловлювати свою думку з приводу низьких зарплат, поганих доріг, брудного повітря в місті або політиків, які беруть хабарі. Водночас, ми не маємо права вдаватися до насильства і повинні поважати права та людську гідність інших людей, навіть якщо їхні погляди різняться з нашими.
Вільні та чесні вибори
Вибори - це не тільки голосування, це - тривалий процес. Він включає в себе доступ всіх партій до ЗМІ, чесну реєстрацію кандидатів, агітацію, дебати та зустрічі з виборцями. Вибори можуть бути тільки вільними та чесними. Інших виборів не буває. Якщо опозицію не допускають на вибори, на виборців чиниться тиск або застосовуються брудні піар-технології, то це маніпуляції та фарс. Такі «вибори» використовуються авторитарними правителями для того, щоб узаконити свою недемократичну владу в країні. Більшість після виборів формує склад уряду, визначає політику держави й розподіляє гроші з бюджету. Меншість має право на створення опозиції для участі в політичному і громадському житті, в тому числі, поза стінами парламенту. Обмеження дій опозиції є грубим порушенням демократичних процесів.
Місцеве самоврядування
Місцеве самоврядування є основою сучасних демократій. Громадяни можуть реалізовувати свою владу безпосередньо у себе в селі або районі, самостійно впливати на розв’язання питань благоустрою, соціального забезпечення або проведення громадських слухань чи локальних фестивалів.
Правова держава
Правова держава – це абсолютна влада конституції та законів. Незалежний суд та інші органи забезпечують дотримання правових норм і дозволяють суспільству й громадянам реалізовувати свої права і вільно висловлювати свою думку вдома, на вулиці, в соціальних мережах або засобах масової інформації.
ЗМІ
ЗМІ не тільки розважають нас реаліті-шоу та серіалами. Медіа та соціальні мережі є ключовим джерелом інформації. Завдяки ним ми отримуємо новини про стан справ в країні та світі, своєму місті чи новини з області культури, науки та спорту. Важлива функція ЗМІ – контроль держави та органів влади. Цензура, тиск на журналістів, обмеження їх роботи - є грубим порушенням демократичних процесів.
Громадянське суспільство
Громадянське суспільство є неофіційним інститутом влади і являє собою останній ключовий елемент демократичної системи стримувань і противаг. Некомерційні організації, профспілки та групи людей, об’єднаних за інтересами, беруть на себе обов’язки щодо вирішення суспільних завдань та захисту інтересів суспільства. Частиною громадянського суспільства є політичні рухи, правозахисні організації, екологічні активісти, блогери, священнослужителі, професійні асоціації.
Близько половини країн світу є демократіями. Список очолюють скандинавські країни, Ірландія і Канада. В іншій частині знаходяться молоді демократії зі слабкими органами влади. Замикають список десятки авторитарних режимів, в яких принципи демократії порушуються, або партія влади лише створює ілюзію наявності демократичних інститутів. В авторитарних країнах можуть фальсифікувати вибори. Меншин можуть обмежувати в правах, опозицію, активістів та людей, які думать інакше - переслідувати за політичними мотивами, а на журналістів можуть чинити тиск. Cуд часто знаходиться під контролем президента, а безпека громадян не є гарантованою. Список недемократичних країн очолюють Сирія, Узбекистан, Демократична республіка Конго та Демократична Народна Республіка Північна Корея.
А як проходять вибори у твоїй країні? Чи всі партії можуть брати участь у виборах? Чи можуть громадяни та журналісти вільно висловлювати свою думку? Чи можуть вони почуватися у безпеці?
Популісти та диктатори часто оперують поняттям демократії, щоб ввести людей в оману і легітимізувати свою абсолютну владу. Північна Корея і Конго носять назви демократичних республік, хоча країни являють собою найбільш авторитарні режими. Протягом десятків років диктатури не пускають на вибори опозицію, в країнах встановлена тотальна цензура, а інакодумці піддаються переслідуванням і катуванням. Багато авторитарних правителів прийшли до влади в результаті революцій та військових переворотів. Так, Володимир Ульянов (Ленін) і Йосип Джугашвілі (Сталін) очолили Радянський Союз внаслідок збройного захоплення урядових будівель, медіа, судів та завдяки репресіям стосовно інакодумаючих. Жертвами комуністичної диктатури стали кілька мільйонів людей, які загинули в результаті чисток під час Громадянської війни, Голодомору в Україні та Поволжі на початку 1930-х, розстрілів та заслання в ГУЛАГ в сталінський і постсталінський час. Радянська диктатура протрималася до кінця 1980х років. Після початку реформ Михайла Горбачова, скасування цензури та проведення перших вільних виборів, комуністичний режим був повалений. Багато радянських республік оголосили про свою незалежність, взяли курс на розвиток демократій і провели перші вільні вибори. Частина пострадянських країн зберегла авторитарну систему управління. Диктатура комуністичної партії поступилася місцем сімейним кланам, групам олігархів та представникам нової еліти.
Історія показує, що одних чесних та вільних виборів недостатньо. У 1932 році Націонал-Соціалістична партія Німеччини на чолі з Адольфом Гітлером прийшла до влади після чесної перемоги на виборах до Рейхстагу. Молода німецька республіка не володіла розвиненою системою стримувань і противаг. Суд, медіа та громадянське суспільство були слабкими. У Конституції були прогалини, тому це дозволило сконцентрувати владу в руках однієї партії. За допомогою змови та інсценування підпалу Рейхстагу, пропаганди та маніпуляцій на позачергових виборах, Гітлер ввів надзвичайний стан, обмежив свободу слова, захопив більшість в парламенті та підпорядкував під свій контроль всі органи влади. Жертвами Націонал-соціалістичної диктатури стали спочатку політичні опоненти, перш за все, комуністи та соціал-демократи. Нацисти проводили зачистки та геноцид, жертвами яких стали мільйони євреїв, ромів, гомосексуалів, радянських полонених, а також військових та мирних громадян, які загинули під час Другої світової війни. Повторимося, у 1932 році більшість німецьких виборців за власною волею проголосували за популістів з НСРПН.
Демократія - влада більшості? Це найпоширеніший стереотип, який щільно закріпився за поняттям демократії.
Це найпоширеніший стереотип, який міцно закріпився за поняттям демократії. Дійсно, в демократичних країнах джерелом політичної та державної влади є більшість. Партія або кандидат, які отримують понад 50% голосів на виборах або після побудови коаліцій, мають можливість приймати закони та розподіляти бюджетні гроші. Однак, у демократії, що функціонує, влада більшості далеко не безмежна. Безпека, свобода слова та зібрань , а також право меншин критикувати владу гарантуються незалежно від думки більшості. Делегуючи свої інтереси опозиції, критикуючи владу на зборах активістських осередків або в соціальних мережах, меншини домагаються того, щоб політика відповідала їхнім вимогам. Від результатів виборів також не залежить обмеження влади чиновників, поліції, секретних служб та армії, заборона на цензуру і хід наступних виборів. Все це - базові принципи демократії. Вони не можуть бути поставлені під питання, навіть якщо більшість вимагає іншого.

Як працює система стримувань і противаг? Як проходять чесні та вільні вибори? Що таке політтехнології та політична піар-кампанія? Яку роль відіграють медіа, соціальні мережі та пересічні громадяни в політиці? Як обмежити себе від тролів та хейтерів у мережі без обмеження свободи слова? Чому ЗМІ, суспільство та громадяни повинні втручатися в політичні процеси? Як громадянське суспільство забезпечує безпеку та стабільність в державі? На ці питання ти знайдеш відповідь у наступних модулях курсу «Citizen+».

Який ти демократ?
Пройди наш тест і дізнаєшся!

Проєкт «Citizen +» підготовлено німецькою суспільно-корисною організацією Dekabristen e.V., українською анімаційною студією NEED у співпраці з Illuminator.info та російським медіа-порталом Bumaga Media. Фінансова підтримка надана Міністерством закордонних справ Німеччини в рамках програми «Розвитку діалогу між громадянськими суспільствами Росії та країн Східного Партнерства».